Obrona Ragozina : 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Sc3 Sf6 4. Sf3 Gb4
Kiedy wiele lat temu, w czasach kiedy literatura szachowa była nie do kupienia - w olsztyńskim antykwariacie koło Ratusza wpadła mi w ręce niebieska, gruba książka poświęcona "Obrona Ragozina"
Książka była w języku rosyjskim (dla młodych szachistów wyjaśniam, że w czasach PRL nauka tego języka była obowiązkowa już od podstawówki).
Autorem książki był sam Ragozin, szachista jak sądzę w Polsce mało znany - ale w okresie świetności oceniany na ELO - 2700!
Wiaczesław Ragozin (1908-1962) miał pecha, w czasie gdy miał największą siłę gry wybuchła II wojna światowa. Po jej zakończeniu zajął się dziennikarstwem szachowym zostając naczelnym znakomitych czasopism szachowych: Шахматы в СССР i Шахматный бюллетень.
A jak grał Ragozin ?
Poniżej jego partia w wariancie nazwanym jego imieniem.
Jak widać czarne w obronie Ragozina są gotowe oddać już na początku czarnopolowego gońca za skoczka - otrzymując w zamian ciekawą, figurową grę.
Jak się okazuje do dzisiaj, ta idea mimo upływu ponad 80 lat - została ostatnio odświeżona i jest stosowana przez wielu wybitnych współczesnych mistrzów.
Może warto samemu spróbować ?
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek