Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – SZACHOWA SOBOTA – 06 listopada 2010 r.

Świetny pomysł popularyzujący szachy będzie niebawem realizowany w Poznaniu.
Szereg imprez: filmy z motywami szachowym, prelekcje, wykłady poznawanie historii szachów. Poniżej program Szachowej Soboty:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
– SZACHOWA SOBOTA – 06 listopada 2010 r.

Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji dla wszystkich, którzy w szachy grają lub chcieliby się nauczyć. Od godziny 11.00 do 15.00 zapraszamy najmłodszych szachistów. Dzieci będą mogły rozegrać turniej szachowy lub dzięki trenerom poznać zasady gry, a w przerwach pomiędzy partiami samodzielnie wykonać średniowieczne kopie figur szachowych, poznać jak zmieniały się szachy przez ponad półtora tysiąca lat swej historii i pobawić się na muzealnych wystawach. Dla rodziców i wszystkich dorosłych zwiedzających przewidziano w tym czasie filmy fabularne z szachami w tle, wykłady popularnonaukowe na temat edukacyjnych walorów tej gry oraz jednych z najbogatszych na świecie zbiorów literatury szachowej zgromadzonych w Bibliotece Kórnickiej. Każdy też będzie mógł spróbować swych sił w grze z profesjonalistami.
Uroczyste otwarcie wystawy pt Szachy w średniowieczu – średniowiecze w szachach, zaplanowano na godz. 15.00 – a następnie rozegrany zostanie otwarty turniej szachowy dla dorosłych, który potrwa do ok. 19.00.




Program Szachowej soboty – 6 listopada (w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu ul. Wodna 27)

DZIEDZINIEC MUZEUM
11.00 – 11.30 rejestracja uczestników turnieju szachowego dla dzieci
11.30 – 15.00
rozgrywki w ramach turnieju dziecięcego
szachowa kawiarenka dla dorosłych
15.00 otwarcie wystawy Szachy w średniowieczu – średniowiecze w szachach, z cyklu Bliskie spotkania z…
15.30 – 19.00
otwarty turniej szachowy dla dorosłych


SALA EDUKACYJNA MUZEUM
11.30-15.00 Warsztaty dla dzieci – poznawanie gry w szachy sprzed tysiąca lat oraz wycieczki po wystawach muzealnych
13.30 – 15.00 rejestracja uczestników otwartego turnieju szachowego
dla dorosłych

SALA AUDIOWIZUALNA MUZEUM
11.00-13.00 oraz 16.00-19.00
Filmy fabularne z tematyką szachową w tle:
„Siódma pieczęć” I. Bergman; „Gangsterzy i filantropi” J. Hoffman
13.00 Wykład popularnonaukowy: dr Wanda Karkucińska, Kolekcja o tematyce szachowej w zbiorach Biblioteki Kórnickiej
14.00 Wykład popularnonaukowy: Andrzej Modzelan Edukacyjne walory gry w szachy
Na wszystkie imprezy towarzyszące Szachowej sobocie - wstęp wolny.




Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.
Wystawa z cyklu Bliskie spotkania z…

Szachy w średniowieczu – średniowiecze w szachach

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, w ramach cyklu Bliskie spotkania z… poświęconego, wyjątkowym obiektom ze swej kolekcji, organizuje wystawę pt. Szachy w średniowieczu – średniowiecze w szachach. Planowana na okres od 06 listopada b.r. do stycznia 2011 r. ekspozycja, ma na celu zwrócenie uwagi na walory „królewskiej gry” oraz ukazanie znalezisk archeologicznych, potwierdzających jej znajomość na naszych ziemiach już w okresie średniowiecza. Dziś szachy - nie tracąc charakteru szlachetnej rozrywki - wyrastają do rangi osobnej dziedziny nauki, a ich kulturowe piękno na trwałe wpisało się w literaturę, sztukę a także edukację wielu pokoleń Europejczyków. Ten ostatni aspekt skłonił organizatorów wystawy, do pomysłu przygotowania jej w sposób zapewniający możliwość eksponowania nie tylko w salach muzealnych ale również w szkołach, oddając ją od lutego 2011 roku do dyspozycji pedagogów jako materiał dydaktyczny. Prezentacja o charakterze posterowym, przybliży dzieciom i młodzieży grę, w której każdy może odnaleźć coś fascynującego, rozwijającego abstrakcyjne myślenie, ćwiczącego pamięć, uwagę i cierpliwość, a także ukazującego inny wymiar sportu.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Archeologicznym w poznaniu 6 listopada w ramach SZACHOWEJ SOBOTY. Program imprezy: http://www.muzarp.poznan.pl/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Debiuty dla atakującego zawodnika: Gambit Peruwiański

Houdini 3 gra naprawdę dobrze !