Houdini - niesamowita kariera szachowego silnika!
Houdini jest super mocny silnik szachowy autorstwa Roberta Houdarta.
Silnik ukazał się w 2010 roku i od razu awansował na czołowe miejsca wszystkich szachowych rankingów.
Jak zwykle pojawiły się głosy, że Houdini to klon, że pomysł silnika jest kradzieżą kodu źródłowego itp itd.
Sam autor - Robert Houdart twierdzi, że jego silnik jest oryginalny choć przyznaje jednocześnie, że wykorzystał w nim pomysły z programów open source (Robbolito, Stokfish i Crafty).
Obecnie wielu czołowych szachistów świata przyznaje, że do swoich analiz używa właśnie silnika Houdini (ostatnio mówił o tym np. Paweł Swidler).
Arcymistrzowie podkreślają, że silnika posiada typowo pozycyjny styl gry i doskonałą umiejętność obrony trudnych pozycji.
Houdini 1.5 jest powszechnie uważany za najsilniejszy silnik szachowy ! Również w moim niezależnym rankingu Houdini zajmuje pierwsze miejsce wyprzedzając o 12 oczek DeepSaros o 42 tactico a Rybkę aż o 103 punkty rankingowe.
Do pobrania wszystkie wersje Houdini (1.5, 1.03a, 1.03, 1.02, 1.01, devel, test).
Więcej o silnikach (enginach) szachowych na stronie: Silniki i programy szachowe. Tam można ściągnąć inne silniki i ich aktualny ranking.
Dodatkowo można poznać programy potrzebne do uruchomienia silników, przeczytać opis ich działania i pobrać.
Panie Jurku, lubie sie uczyc roznych sztuczek i zagrań od dobrego programu, nie wiem jak napisac do Pana zapytanie, chodzi mi o jakas dobra ksiazka debiutow, nie chce kupowac bo sporo to kosztuje , moge dostac jaka podpowiedz?
OdpowiedzUsuńpozdrawiam Adrian prosze o wiad. na maila.
barbu@wp.pl
Witam,
OdpowiedzUsuńOdpowiem w ramach komentarza, bo być może przyda to się wszystkim.
Po pierwsze nauka pułapek debiutowych jest pożądana, ale wyłącznie po to aby w nie samemu nie wpadać. Oczywiście na krótką metę da to efekt, nawet bardzo szybki - ale jaką korzyść osiągnie się wygrywając nawet kilka partii w ten sam sposób. Poz tym zapewniam, tylko bardzo słabi gracze łapią się na takie proste pułapki.
Jednak oczywiście należy uczyć się zasad panujących w debiucie, jego rozwinięcia do gry środkowej, poznanie i zbadanie typowych pozycji dla danego debiutu - do tego mogą być silnie grające programy.
Do wszechstronnego treningu polecam darmowy program Lucas Chess - Program do treningu szachowego, gry i analizy partii. Wersję portable można pobrać tu:http://hotfile.com/dl/89488577/2a9a87d/LucasChessPortable4.02.exe.html
Ten program i inne programy przydatne dla szachisty są umieszczane na tym blogu, ale polecam stronę o silnikach i programach szachowych: https://sites.google.com/site/silnikiszachowe/