wtorek, 11 listopada 2014

Mecz o Mistrzostwo Świata w szachach FIDE. Anand wygrywa trzecią partię i wyrównuje stan meczu!

Game 3 - final position
Strona meczu     Games download


Zdziwili się pewnie dzisiaj ci, którzy już pogrzebali Ananda. W komentarzach czytelnicy bloga pisali o "polskiej myśli szkoleniowej"  a niektórzy już po drugiej partii żałowali, że Gajewski i Wojtaszek stoją na straconej pozycji. Pewnie Carlsen w końcu wygra, ale dzisiejsza partia pokazała, że "Tygrys z Madrasu" ma jeszcze ostre kły.
Wydaje się też, że ruch 7. c5 i dalsza gra w tej partii - to efekt analizy sztabu Ananda.  

7 komentarzy:

 1. Zgadza się p. Jurku. Wariant dobrze rozpracowany przez teorię ,a jednak. ... Polgar twierdzi (a raczej daje do zrozumienia) że ekipa Ananda jest lepiej przygotowana do meczu.

  OdpowiedzUsuń
 2. To w końcu kto gra zawodnicy czy ekipy zawodników?,a może jeszcze programy i komputery ,z obu stron,czy tylko z jednej.Carlsen nie przepada za programami szachowymi,przynajmniej tak głosi.
  Wydaje się,ze Carlsen mniej korzysta z tak zwanych wspomagaczy (ekipa,komputery,itd.,itp),i dlatego może się wydawać,że jego ekipa jest mniej przygotowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź wbrew pozorom nie jest prosta. Gdyby jeden z uczestników meczu grał bez sekundantów - byłby bez szans. Oni rozpatrują repertuar debiutowy przeciwnika, znajdują "dziury" w granych przez niego wariantach i szukają wzmocnień w wariantach granych przez podopiecznego. Oczywiście, korzystają z pomocy komputera. Rola sekundantów jest nie do przecenienia, wiedziano już o tym wiele lat temu (wystarczy przypomnieć jakich sekundantów mieli wcześniej Botwinnik, Fischer czy Karpow!

   Usuń
  2. Armia ludzi pracuje na wynik.Pewien Mistrz świata oprócz arcymistrzów od analizy,zatrudniał telepatę.

   Usuń
 3. Jak grali by zawodnicy w klubach gdyby mieli takie wspomagacze jak obecni gracze o mistrzostwo Świata.
  Biedne żuczki klubowe nie mają tego co ci na Olimpie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaki kluby?. Ostatnie kluby szachowe u mnie w okolicy to były 35-lat temu "za komuny" Teraz przyszło nowe - i młodzi ludzie wysiadują na ławkach i piją wino.

  OdpowiedzUsuń
 5. Taaa.. za komuny nie wysiadywali i nie pili nic a nic, LOL

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal