Klony, klony, klony, klony, klo...

Na wielu forach internetowych toczy się zażarta dyskusja na temat silników powstałych na podstawie kodu źródłowego innego silnika (tzw. klonów).

Wiele witryn blokuje takie słowa jak Fire, Ivanhoe, Robbolito, Houdini - twierdząc, że to klony opierające się na słynnym silniku Rybka.

Jednak ostatnia do kontrataku przeszli przeciwnicy tej teorii, twierdząc, że nic takiego nie ma miejsca, że niektóre linie kodu są podobne dla różnych silników itd.

Ale tym razem atakujący poszli dalej, podając dowody, że Rybka (jej wcześniejsza wersja 1 beta) z całą pewnością pochodzi od silnika Fruit !

Zanim podam ten dowód (rzekomy ?) przedstawię niektóre aspekty tej dyskusji:


Rolf:
A co Rybka 3 i Rybka 4 ma wspólnego z Rybką 1 beta ?
Chyba tylko nazwę ! Z wyjątkiem nazwy Rybka. Jak to teraz można udowodnić ?

Proszę mi odpowiedzieć na pytanie:
znając zaawansowany stan nauki programowania, również w dziedzinie kodów szachowych jak mamy porównać i określić ze 100% pewnością że dwa fragmenty kodu (jeden oryginał np. Fruit , a następnie drugi Rybka 1 beta) są identyczne.

A następnie, czy na tej podstawie możemy stwierdzić, że tak, drugi kod musi być skopiowany?
Czy takie porównanie może uprawdopodobnić taką teorię ?

Pamiętajcie, Vas (Rajlich aut.) oświadczył, że jest autorem wszystkich kodów programu.

Na ten post nastąpiła szybko odpowiedź:

Fruit:
Istnieją przypadki bardzo łatwe do udowodnienia (jak np. Langer i Espin) bardzo niewiele potrzeba do ustalenia klonowania.

Jednak w niektórych przypadkach jest bardziej wyrafinowana próba ukrycia klonowania, gdy programator próbuje ukryć swoje działania, wprowadzając drobne zmiany w kodzie. "Ich" program, najprawdopodobniej będzie połączeniem oryginalnego algorytmy i oryginalny kodu od siebie.

Najpoważniejsze zarzuty wydają się dotyczyć programu Rybka, zwycięzcę World Computer Chess Championship w 2007, 2008, 2009, 2010.

Programistą Rybki jest Vasik Rajlich, mistrz międzynarodowy. Od ponad trzech lat słyszymy już pogłoski na świecie szachowych komputerów, że silnik Rybka jest produktem pochodzącym z programu Fruit, zaprogramowanego przez Fabien Letouzey, który zajął drugie miejsce w 13 Mistrzostwach Świata komputerów Szachowych w Reykjaviku w 2005 roku.

Wkrótce po sukcesie w Reykjaviku Fabien Letouzey dokonał przekształcenia programu na open source, w ramach licencji GNU Public License (GPL), więc prawa autorskie ma obecnie Free Software Foundation.

W celu rozważenia, czy kod źródłowy Fruit mógł mieć wpływ na rozwój Rybki warto zbadać niektóre fakty z historii obu programów.

Pierwszy: powróćmy kilka lat, do czasu przed opublikowania kodu źródłowego fruit. Forum Hiarcs zawiera wyniki turnieju CCCT6, rozegrany 31 stycznia i 1 lutego 2004 r., w którym Rybka zajęła 53. miejsce na 54 zawodników. Na stronie Fruit znalazły się następujące szczegóły dotyczące sterowników Fruit: "Do wersji 2.1, Owoc był open source. Ale gdy Fruit stał się najsilniejszym silnikiem, autor zdecydował się zamknąć kod źródłowy w celu uniknięcia klonów, które mogą uczestniczyć w turniejach oficjalnych. "

A ponadto, Fruit 2.1 został wydany wraz z kodem źródłowym w czerwcu 2005 na licencji GNU GPL.

Rozważmy teraz moment, gdy okazało się, jak silnym stał się engin Rybka. Z Wikipedii dowiadujemy się, że: "Vasik Rajlich rozpoczął pracę nad program szachowy na początku 2003 roku. Pierwsza wersja beta Rybka ukazał się 2 grudnia 2005 roku. . . W grudniu 2005 r. Rybka bierze udział w 15. Paderborn Computer Chess Championship. Rybka wygrała turniej z wynikiem 5 ½ pkt z 7, przed innymi silników, takimi jak Gandalf, Zappa, Spike, Shredder i Fruit. "

Tak więc pierwszym wybitnym sukcesem Rybki w turnieju jest start w grudniu 2005 r., sześć miesięcy od daty wydania wersji open source Fruit 2.1.

Można zrozumieć z tego zbiegu terminów, że wielu ekspertów szachów komputerowych pomyślało, że rozwój Rybki wiąże się z dostępem do kodu źródłowego Fruit.



Moja ocena:

Krótko mówiąc, kod Rybki jest praktycznie identyczny z Fruit. Istnieje jednak kilka istotnych zmian.

I w tym momencie autor wpisu zamieszcza dowód (jego zdaniem) w postaci analizy porównawczej kodu, w pliku pdf.
Ja nie jestem programistą i nie znam się na tym, tym bardziej jestem jak najdalej od wygłaszania sądów ni popartych jakimkolwiek uznanym (przez sąd ?) dowodem.
Może jednak wśród czytelników bloga jest jakiś programista i zechce podzielić się swojąopinią.
Dlatego zamieszczę ten plik pdf:


Analiza Rybka-Fruit w pliku pdf.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Houdini 3 gra naprawdę dobrze !