Program Arena - jaka konfiguracja do testowania silników


Arena to darmowy graficzny interfejs użytkownika (GUI) dla gry w szachy.
Arena umożliwia analizowanie pozycji, przeglądanie i edytowanie partii jak również testowanie silników (enginów) szachowych.
Arena obsługuje silniki zgodne z protokołem Winboard i UCI.
Ponadto umożliwia grę w tzw. "szachy Fischera", podłączenie szachownicy elektronicznej, zegara, grę na serwerze ICS itd.

Jedną z najważniejszych funkcji oferowanych przez Arenę jest możliwość badania silników szachowych. Program umożliwia organizowanie turniejów silników szachowych, które można przerwać i w dowolnym momencie kontynuować.

Jak prawidłowo skonfigurować Arenę do testowania silników szachowych.

Na początek warto wiedzieć że, nie ma jednego uniwersalnego sposobu konfiguracji.

Wiele zależy to od posiadanego systemu operacyjnego, procesora, stanu systemu i zainstalowanej pamięci.
Aby testy były jak najbardziej wiarygodne, Arenę należy odpowiednio przygotować wykonując szereg czynności:

- w opcjach programu wybrać przycisk książka, wcisnąć opcję zarząd (lub kombinację klawiszy Ctrl+Alt+B) i wczytać książkę debiutową zostawiając zaznaczona tylko jedną podopcję: używaj głównej książki Areny. Jest to podstawowe ustawienie przy testowaniu silników, każdy będzie korzystał z jednakowej książki debiutowej i miał na starcie równe szanse.
Należy bezwzględnie pamiętać, że po zastosowani powyższego, musimy przy instalowaniu silników w opcji szczegóły i podopcji książki zaznaczyć użyj głównej książki Areny z tym silnikiem.
(Uwaga: niektórzy testerzy uważają, że silniki powinno sprawdzać się z wyłączoną książką debiutową. Moim zdaniem - powinno używać się książki zawierającej maksymalnie 10-12 półruchów np. Clasic)

- w opcji zarządzanie silnikami w podopcji UCI zaznaczyć wspólny rozmiar pamięci hash oraz zaznaczyć wspólna ścieżka dla tablic końcówek Nalimowa zaznaczyć wspólny cache dla tablic końcówek odznaczyć podopcję silniki używają swoich książek oraz wskazać katalog gdzie są umieszczone te końcówki.
(Uwaga: niektórzy testerzy uważają, że aby dobrze sprawdzić silnik należy tablice końcówek wyłączyć, ja jestem innego zdania)

- w opcji zarządzanie silnikami, podopcji opcje zaznaczyć normalny priorytet.

- podczas testowania najlepiej, aby nie działały w tle inne programy a komputer nie był podłaczony do internetu.

- czas gry - wiadomo im dłużej tym lepiej. Jednak z wiadomych względów, jako amatorzy nie dysponujemy nieograniczonym czasem do namysłu. Miarodajne będą i testy z krótkim czasem gry, ale z bonifikatą za ruch. Tempo 1minuta na partię plus 2 sekundy za każdy wykonany ruch będzie lepsze niż np. 3 minuty na cała partię.
Jeśli chcemy aby był z góry określony czas na cała partię, to radzę rozpoczynać od minimum 15 minut dla każdego z silników.

Uwagi ogólne:
Niektórzy uważają, że Arena gorzej odaje siłę gry silnika w turnieju czy meczu niż np. Fritz. Argumentują, że zdarzają się problemy z końcówkami Nalimova. Moim zdaniem jest w tym trochę racji, ale jeśli np. puścimy turniej bez tych tablic (lub tablice Gaviota) - argument znika.
Jak dla mnie Arena to doskonały produkt do testów, choć Fritz 11, szczególnie w wersji portable (nie wymagającej instalacji) jest najbardziej wydajny.

Pamiętajmy testowanie silników w warunkach amatorskich pozwala na określenie jaki silnik spisuje się najlepiej na naszym sprzęcie, przy naszej konfiguracji. Testy prowadzone w warunkach laboratoryjnych i przy udziale osób zainteresowanych promowaniem danego silnika mogą znacznie się różnić !

Jakby ktoś jeszcze nie miał Areny to podaję linki:
Arena 3.0 download   Spolszczenie do Areny

Komentarze

  1. Dziękuję Panie Jurku za te bardzo przydatne wskazówki .

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy opis bardzo wyczerpujacy i zapewne kazdy znajdzie plusy i minosy Areny kluczem jest wiedza a teraz wiemy najwazniejsze a zatem do roboty..chcialbym cos wiedziec o silniku IvanHoe 999947c ponoc ma RANKING 33OO ..ciekawe

    OdpowiedzUsuń
  3. Panie Jurku ,pisze pan żeby używać głównej książki debiutowej Areny oraz korzystać z tablic końcówek Nalimowa.To w takim razie na początku meczów silników i na końcu to nie będzie grał testowany silnik. Jeszcze jedno napisał Pan 'Moim zdaniem - powinno używać się książki zawierającej maksymalnie 10-12 półruchów np. Clasic)' .Co to znaczy pojęcie półruchów i dlaczego 10-12 półruchów a a nie inaczej ? Pozdrawiam i dzięki za trud pracy w prowadzeniu tej super strony.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie mogę się zgodzić, że silnik nie gra samodzielnie. Każdy średniozaawansowany szachista zna kilka, kilkanaście początkowych ruchów. Nie jest to wiedza, którą sam uzyskał - ale pochodzi z książek, od trenera itd.
    Jeśli więc wykonuje dobre ruchy, których nauczył się z książki - to gra samodzielnie czy nie?
    Podobnie ma się rzecz z końcówkami.
    Półruch to jedno posunięcie. Czyli zagranie 1.e4 to jeden półruch, zagranie 1.e4 e5 to dwa półruch itd.
    Czyli 10-12 półruchów to 5-6 początkowych posunięć w partii wykonanej przez każdą ze stron.
    Wgranie książki składającej się z 10-12 półruchów sprawia, że silnik dość wcześnie zaczyna (jak Pan określił) samodzielną grę. Ponadto niektóre książki (co sam wypróbowałem) bardzo daleko rozbudowane mają remisowe warianty - co wypacza wyniki.
    Zastosowanie takiej więc książki jest moim zdaniem rodzajem kompromisu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koncowki Nalimowa. Co to jest? Ano jest to sposob na poznanie wyniku partii w okreslonej konfiguracji wlasciwie bez potrzeby jej rozgrywania do konca. Tzn ze w momencie gdy dochodzi do pewnego skodyfikowanego ustawienia na szachownicy oba rozgrywajace partie silniki "znaja wynik" danej partii. Istnieja juz tablice ( i tu nie ma dobrego polskiego slowa ) "siedmio- obiektowe" wliczajac krole i nie robiac rozroznienie miedzy figurami a pionkami. Mowi sie o "osmio-obiektowych", ale juz "siodemka" nawet po skompresowaniu to sa terabajty. Pisze o tym, bo uwazam , ze tabele koncowek maja wplyw na wynik partii tylko gdy jedna ze stron nie potrafi ich obslugiwac. Od momentu gdy w partii pojawia sie sytuacja z szescioma bierkami na szachownicy i przy zalozeniu, ze oba silniki obsluguja tablice, dalsze jej rozgrywanie nie ma sensu bo wynik jest juz znany.
      Czyli jedyna korzysc z tablic w przypadku testowania, to zaoszczedzenie czasu na powtarzanie ruchow kopiujacych tablice.
      Silnik nie wybierze "przez pomylke" slabego wariantu, albo nie dopusci do pata jesli moze wygrac.
      Reasumujac: moim zdanie tablice oszczezaja czas ale na wynik partii wplywu nie maja.

      Usuń
    2. Kolega się myli jeśli chodzi o TB Dla silnika szachowego, który bez pomocy nie spojrzy dalej niż na kilkanaście posunięć do przodu i nie zobaczy końcowej pozycji (z tym samym lub innym zestawem bierek) z pominięciem wcześniejszych, tablice końcówek są bardzo ważne. (A coś takiego zrobi doświadczony szachista, który będzie wiedział, że obecna pozycja skończy się pozycją, o której od wieków wiadomo, że jest remisowa). Współczesne silniki mają zakodowaną pewną podstawową wiedzę o sposobach rozgrywania końcówek, ale bez tablic w najlepszym razie źle je oceniają Tworzenie tablic do długotrwały proces.Sam silnik niewiele jest wart.Sam analizy wstecznej nie zrobi.

      Usuń
  5. Panie Jurku silniki zawsze graja samodzielnie nawet kiedy maja rozne ksiazki to sa silniki i maszyny a wynik czesto zalezy od rankingu im wieksza roznica tym pewniejszy wynik:)..jak sie myle poprawcie mnie.pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, jestem początkującym w tematyce szachów, programów, silników itd, mam pytanie: czy jest gdzieś dostępna Arena w postaci programu przenośnego (portable) na system LINUX (ubuntu)? Jakoś nie mogę tego nigdzie znaleźć... i prośba: czy mógłby Pan zrobić kiedyś turniej silników najsłabszych (1500-2000 elo)- myślę ze to byłaby przydatna informacja (w sensie orientacji) dla zupełnie początkujących szachistów, takich jak ja :) . Dziękuję.

      Usuń
    2. Arena odpala sie pod linuxem bez problemu z Wine. "Widzi silniki" i dziala prawidlowo.

      Usuń
  6. Panie Jurku a testował pan taki program jak Houdini 2 Aquarium Pro.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Owszem, ale nie przypadł mi do gustu. Może dlatego, że lekceważą polskich klientów - brak spolszczenia.

      Usuń
  7. A może pan napisać jak skonfigurować Arenę 3.0 grającą pomiędzy programami po angielsku, tz. sama instrukcja po angielsku, bo po polsku zrobiłem to co pan napisał wyżej i niestety ale coś mi nie wychodzi i programy nie grają z sobą. Mam arenę 3.0 po angielsku, o ile mi wiadomo po polsku tego programu także nie ma.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście Arena jest po polsku. Spolszczenie:
      http://adf.ly/ESWmI

      Usuń
  8. A czy w Arenie można używać książek debiutowych w formacie ctg i jak skonfigurować program aby można było zrobić tabelkę na zakończenie turnieju.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, Arena ma własny format książek debiutowych

      Usuń
  9. Witam serdecznie naszego przemiłego eksperta ds. silników szachowych! Serdecznie gratuluję Panu pomysłu na prowadzenie bloga na temat silników i programów szachowych. Muszę przyznać, że dużo wyniosłem z lektury powyższego blogu, za co serdecznie dziękuję. Moje obecne hobby to testowanie silników szachowych i chętnie bym się wymienił z internautami uwagami dotyczącymi konfiguracji komputera do szachów i nie tylko.
    Moje namiary: studio_bhp@o2.pl
    Pozdrawiam serdecznie
    Andrzej Gburek Toruń

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      Zapraszam się do dzielenia swoją wiedzą i przemyśleniami

      Usuń
  10. Witam panie Jurku. Mam kilka pytań co do programu Arena 3. Proszę napisać czy w programie jest funkcja - granie odwrotnymi kolorami. Chodzi mi o to aby tak jak w programie Fritz, podczas meczu programy grały na przemian te same debiuty i te same ruchy białymi i czarnymi figurami oraz czy jest możliwość zaznaczenie w programie ile oba programy będą brały ruchów z książki debiutowej.Proszę napisać jakie pan poleca książki debiutowe do Areny.

    OdpowiedzUsuń
  11. Mam takie pytanie panie Jurku. Jak skonfigurować program Arena tak aby podczas przygotować wszystkich enginów do turnieju była włączona opcja " PONDER " i aby wszystkie silniki miały 4 THREADS przy procesie który wykorzystuje 8CPU. Czy to się da zrobić jednorazowo czy każdy engin trzeba skonfigurować osobno.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Opcję Ponder można włączyć podczas ustawiania turnieju, jest takie okienko które trzeba wcisnąć. Ja jej jednak nie używam. Dlaczego?
      Uważam, że powinna być ona wyłączona bo jest wtedy pewność, że wszystkie zasoby komputera są wykorzystywane przez będący na ruchu silnik.
      Są też tacy co uważają inaczej i używają opcji ponder, choć twierdzą że za wyjątkiem nielicznych przypadków wyniki zbyt się nie różnią

      Usuń
  12. Mam jeszcze takie pytanie. Zakończyłem turniej panie Jurku proszę napisać jak zrobić w programie Arena zrobić tabelę turniejową.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najprawdopodobniej (o ile Pan tego nie zmienił w ustawieniach turnieju) Arena sama zapisała turniej do pliku html. Proszę sprawdzić folder Tournaments w katalogu w którym jest zainstalowana Arena.

      Usuń
  13. Dziękuje za odpowiedź. Na koniec mam takie pytanie co do książek w formacie ctg. Proszę napisać jak z formatu ctg przekonwertować książkę debiutową do formatu programu Areny czyli książki abk.

    OdpowiedzUsuń
  14. Panie Jurku ja mam takie 2 pytania dotyczące Areny. W jaki sposób można zwiekszyc liczbe pokazywanych linii analizy ? Chodzi mi o to ze po odpaleniu pokazuje mi wyłącznie głowny wariant jaki analizuje, a nie ma pozostałych. We Fritzu robi się to za pomocą klawiszy +-
    I drugie pytanie w jaki sposób można zobaczyć pelna linie analizy ? Tzn widze np. tylko 11 ruchów z analizowanej linii, bo zaczyna się margines i nie da się przeciagnac myszka tego widoku, żeby można było zobaczyć do końca całą linie jaka wyświetla. Bardzo proszę o pomoc

    OdpowiedzUsuń
  15. Pyt 1. Po uruchomieniu tryby analizy klikamy prawym przyciskiem myszki na dany silnik. Rozwija się menu kontekstowe, wybieramy tryb multi PV i zaznaczamy ile linii w analizie chcemy widzieć.
    Co do drugiego pytania nigdy nie było mi to potrzebne, chyba trzeba pogrzebać w opcjach analizy silnika (dostępnych też z menu kontekstowego)

    OdpowiedzUsuń
  16. Mam pytanie panie Jurku co do areny 3.5. Podczas rozgrywania turnieju program ustawiłem następująco - Współny rozmiar pamięci hash = 1024 oraz Wspólne ustawienie maks.ilości rdzeni CPU= 4 grały mecz następujące silniki szachowe Houdini 4 Pro x 64 oraz Komodo 8 64 bit i jeden silnik Houdini miał 27 MB a drugi Komodo 2215 MB. Proszę napisać jak pan wie skąd jest taka różnica podczas ładowania silników.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A czy w opcji "zarządzanie silnikami" jest ustawiony wspólny rozmiar pamięci?
      I czy jest zaznaczona opcja "używaj filtra UCI"?

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Popularne posty z tego bloga

Debiuty dla atakującego zawodnika: Gambit Peruwiański

Najsilniejsze darmowe silniki szachowe