czwartek, 16 kwietnia 2015

Nigalidze - kolejny oszust szachowy

Gaioz Nigalidze (wikimedia)
Jeśli już o szachach piszą największe tytuły prasowe - to musi być coś "wystrzałowego".

I rzeczywiście, na turnieju w Dubaju Arcymistrz (?) z Gruzjii Gaioz Nigalidze miał problemy gastryczne. Na tyle dotkliwe, że po każdym swoim ruchu wybiegał do łazienki.
Okazało się, że pod muszlą był ukryty iPhone za pomocą którego Gruzin analizował swoją partię.

Pozostaje pytanie, czy dotychczasowe "sukcesy" Nigalidze nie wynikają właśnie z stosowania podobnych metod.

Więcej o sprawie TUTAJ 6 komentarzy:

 1. Zazdrościł "sukcesów" szachistom korespondencyjnym tzw. "enginowcom":):) - a wiem co piszę:) -gram w różnych turniejach/ mam I ++ Kat/ m.inn. w turniejach korespondencyjnych i nie mogę zrozumieć dlaczego zawodnik, który ma np. III lub /rzadziej/ II kat. gra ze mną z siłą mm lub nawet am / często ma taki tytuł ICCF/ - z czego on ma satysfakcję wygrywając ze mną ????

  OdpowiedzUsuń
 2. Powinien być zdyskwalifikowany dożywotnio,albo na jakiś czas od 1 roku do 5 lat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma bata na pirata !- he he ! Ja bez silnika jestem jak bez ręki.
  Nawet paru sensownych posunięć bym nie zrobił.

  OdpowiedzUsuń

 4. 25-letni Gaioz Nigalidze został wyrzucony z turnieju szachowego w Dubaju, którego główna nagroda wynosiła 12 tys. USD, po tym, jak przyłapano go na oszukiwaniu.

  Podejrzeń co do zachowania Gruzina nabrał grający z nim Ormianin, Tigran Petrossian. Zauważył, że po każdym jego trudniejszym posunięciu Nigalidze niemal biegiem udawał się do toalety, zawsze tej samej. Ormianin zgłosił swoje podejrzenia organizatorowi turnieju. Ten sprawdził toaletę i znalazł tam ukrytego iPhone’a. Początkowo Gruzin twierdził, że smartfon nie jest jego, ale okazało się, że urządzenie jest zalogowane na jego konto na serwisie społecznościowym i ma otwartą aplikację, w której analizowana była jego partia z Petrossianem.
  Nigalidze został wyrzucony z turnieju. Analizowane są także jego dotychczasowe osiągnięcia szachowe. Mistrzowie szachowi wezwali Światową Federację Szachów do pozbawienia Gruzina jego tytułów i wydanie zakazu grania w turniejach na 15 lat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szachista powinien mieć więcej oleju w głowie.Gdzie on się logował ,i to jeszcze na swoje konto.?
  żeby analizować partie silnikiem -to nie trzeba się nigdzie logować ,a już na pewno na swoje osobiste konto.Desperat jakiś -czy co ?
  A najlepiej to grać uczciwie-a analizować silnikiem -po zawodach ,w domu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę,że on nie korzystał z enginu w swoim iPhonie ,ale łączył się przez internet z enginem na szybkim stacjonarnym komputerze,może 26 rdzeniowym i więcej, który liczył warianty i jest o wiele silniejszy jak w iPhone.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal