Czyżby odkrycie na miarę Houdini ? Czy nowy silnik LEOpard okaże się nową gwiazdą ?


Specjalnie dla czytelników mojego bloga prezentuje zupełnie nowy na szachowym rynku programów szachowych silnik LEOpard.
Trzeba przyznać, że autor silnika Włoch Daneel Olivaw trochę zaryzykował. Sam bowiem przyznał, że silnik będzie ostatecznie gotów do gry we wrześniu, jednak w końcu nie wytrzymał i zaprezentował wersję eksperymentalną, roboczą. Ma ona jeszcze wiele ograniczeń, ale już działa całkiem dobrze.

Leopard jest jak twierdzi twórca silnikiem "niezależnym" w tym sensie, że nie wywodzi się z istniejącego silnika. Jednak wiele pomysłów i procedur zostało zaczerpniętych z otwartych kodów kilku silników w tym Ivanhoe Stokfish.
Mimo, że silnik nie jest jeszcze do końca gotowy, ma problemy z obsługą baz końcówek, to może zaimponować znakomitą promocją.
Jak się okazuje silnik już w pojedynczych partiach potrafi wygrywać z tak silnymi enginami jak Critter czy Rybka !
Wraz z powstającymi nowymi wersjami silnik będzie coraz silniejszy - jak twierdzi autor. Już sam się boję, co to będzie we wrześniu.
Oczywiście, najszybciej jak to możliwe poddam silnik testom i zamieszczę wynik na blogu.

LEOpard 0.7c (na nowe i stare CPU) do pobrania.

Komentarze

  1. Czy LEOpard będzie nową gwiazdą to czas nam pokaże.Póki co to Houdini jest najlepszy.Houdini jest tak świetny że niepotrzebuje częstych aktualizacji.Ostatnia aktualizacja była w połowie stycznia.

    OdpowiedzUsuń
  2. W szachach jest takie powiedzenie: jeżeli nie wiadomo jak dobrze grasz w szachy zawsze znajdzie się ktoś kto gra lepiej od Ciebie; jeśli nie wiadomo jak źle grasz w szachy zawsze znajdzie się ktoś kto gra gorzej od Ciebie.
    Tak będzie i z Houdini. Czy pogromcą będzie LEOpard - jak słusznie piszesz - czas pokaże.

    OdpowiedzUsuń
  3. Gwiazdą niestety nie będzie. Mecz złożony z 12 partii przegrał 2,5-9,5 z Houdinim. 7 porażek i 5 remisów. Tempo 2min/partia, 1core2.8GHz/engine
    Często ocena pozycji bardzo błędna. W jednej z partii Houdini policzył forsownego mata w 9 posunięciach podczas gdy LEOpard "widział" niemal równą pozycję.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak jak napisałem w poście, autor nie wytrzymał i wydał wersję eksperymentalną, któa ma sporo ograniczeń.
    Nie chcę być adwokatem LEOparda, zobaczymy jak we wrześniu spisze się wersja końcowa.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Popularne posty z tego bloga

Debiuty dla atakującego zawodnika: Gambit Peruwiański

Houdini 3 gra naprawdę dobrze !