czwartek, 26 grudnia 2013

Lucas Chess - świetny program szachowy (do gry, treningu i analizy partii). Nowa wersja finalna 8.00


Każdy, kto interesuje się szachami wie, że ilość programów służących do gry w szachy jest ogromna.
Są produkty komercyjne, są produkty darmowe - jest w czym wybierać i przebierać. Jest też całkiem spora liczba programów obsługujących bazy partii czy umożliwiających grę przez internet.
 Ale programów służących do treningu szachowego jest jak na lekarstwo. Wśród takich programów na szczególne wyróżnienie zasługuje Lucas Chess.
Jego twórcy nie próżnują i bardzo często pojawiają się jego nowe wersje, wyposażane w nowe funkcje.

Dziś dobra wiadomość dla miłośników programu z Polski - najnowsza wersja jest spolszczona. Podziękowania dla kolegów Mirosława Kamińskiego i Dariusza Popadowskiego, który włożyli sporo pracy.

Mimo, że program jest darmowy - to po uruchomieniu programu ukazuje się ładny i funkcjonalny interfejs. Kiedy zaczynamy odkrywać funkcje, to ich ilość zaskakuje w tak małym programie i co trzeba przyznać - dla treningu szachowego są bardzo przydatne. Lucas Chess obsługuje silniki szachowe (jest już zainstalowany Stockfish).

Oczywiście można doinstalować nowe silniki, program sam wykryje ich nazwę, konfigurację - co można oczywiście samemu zmodyfikować. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jednak funkcja pomocnicza tego programu i na zbyt dużo nie ma co liczyć.
Program ma też wbudowane liczne partie treningowe, kombinacje i bazy partii wybitnych szachowych mistrzów. Pozwala rozgrywać partie z komputerem na dowolnym, wybranym poziomie (sile gry), można również wybrać grę z danym silnikiem (enginem) szachowym.

Przydatna jest też wyszukiwanie w treningowych pozycjach ruchów prowadzących do mata (mat w 1, 2 czy 3 posunięciach). 
Kolejna funkcja która bardzo rozwija szachową wiedzę (i którą z powodzeniem stosowałem podczas treningu młodych graczy) jest odgadywanie ruchów w partiach silnych arcymistrzów. Jak nam się znudzi program pozwala na grę z "żywym" przeciwnikiem za pomocą serwera. Ponadto program doskonale się spisuje jako przeglądarka partie w formacie pgn.

Za pomocą programu można rozgrywać turnieje silników szachowych. 
LucasChess ma jeszcze wiele funkcji - zachęcam do odkrywania jego możliwości.
Ponadto istnieje wersja portable programu - wystarczy go wgrać np. na pendrive i uruchamiać na komputerze w pracy, w szkole czy u kolegi.

LucasChess 8.00 portable - download

LucasChess 8.00 wersja instalacyjna - download

3 komentarze:

 1. Niestety program ma jakiś błąd, jeśli chodzi o podpowiedzi nauczyciela. Silnik Stockfish DD podawał jako podpowiedź dosyć absurdalny w danej pozycji ruch( który oceniał na 0.00), a potem w analizie ten sam silnik tenże ruch oceniał jako duży błąd(??). Po za tym program Lucas Chess jest bardzo dobry i ze wszechmiar do polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest jeszcze inna fantastyczna opcja treningowa zawarta w zakładce Traning/Ranking Treningu/FICS Elo. Działa to jak opcja "Graj jak arcymistrz", ale tym razem staramy się odgadnąć ruchy gracza o wybranym zakresie ELO (!!) Można więc porównać się do niższych jak arcymistrz poziomów, co daje realną odpowiedź, czy w danej partii wykonalibyśmy lepsze posunięcia niż np. gracz o poziomie 1500 ELO. Świetna opcja dla graczy z o sile gry nawet już od 900 ELO!! (Od takiej najniżej wartości możemy wybrać przeciwnika, którego partię będziemy analizować.)
  Bardzo mi brakowało takiej możliwości porównawczej we wcześniejszych wersjach Lukas Chess. Bardzo przydatna to opcja, którą polecam do sprawdzenia swojego realnego poziomu gry. (Po każdej analizie program uaktualnia zdobywane w ten sposób nasze ELO)

  OdpowiedzUsuń
 3. Spolszczenie jest bardzo dobre,,na wysokim fachowym poziomie,Nawet kultowy Fritz jest gorzej tłumaczony.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal