Tak jak wspominałem, postanowiłem zreorganizować rozgrywki w ramach testów do obliczeń rankingu JCR, jakim są poddawane silniki szachowe.
Otrzymałem sporo uwag dlatego jestem ciekawy opinii czytelników dotyczących mojego projektu. Bardzo proszę o oddawanie swojego głosu w ankietach, które umieściłem po prawej stronie (w ramce)
Proponuję zweryfikować listę co do przydatności niektórych silników tj. fire, deep saros, robbolito, a zamiast nich zostawic tylko najsilniejszy z nich ivanhoe. potem comstock, tankist itd.
Dać tempo z dodawaniem czasu. Chociażby 1 sekunda.
Zastosować identyczne debiuty do grania jednym i drugim kolorem.
Moja propozycje to 1)Rezygnacja zupełna z książek debiutowych albo tylko maksymalnie do 10 posunięcia. Przydatność testów silników dla szachistów do głównie analizy debiutowe, nowe idee więc niech się sprawdzą. ;-) 2)Wydłużenie tempa gry kosztem ilości silników. 3)Analiza partii (pobieżna oczywiście). Zwrócenie uwagi na mocne i słabe strony najsilniejszych silników. Czasem przyczyną słabszych wyników są błędy w niedoczasie, czasem niedostateczne jego wykorzystanie lub np słabe rozgrywanie końcówek itp. Postawić na jakość testów/rozgrywek.
Dzięki za uwagi. Ad1) Z książki raczej nie zrezygnuję, natomiast przerzucę się na książkę typu Clasic. Ad2) tu trzeba poszukać kompromisu. Zbytnie wydłużenie czasu może spowodować, że będzie rozgrywany max 1 turniej w miesiącu, a to zbyt długo z uwagi na "ruch" na rynku silników. Ad3) A to najtrudniejszy do zrealizowania postulat. Na to potrzeba bardzo dużo czasu.
JCR Houdini 01-02.11.2012 R Engine Score % Ho Ho Ho S-B 1 Houdini 3 Pro x32 13.0/20 65.0 · ·· ·· ·· ·· =01=11=0== ==11=1=1=1 110,50 2 Houdini 1.5a x32 8.5/20 42.5 =10=00=1== · ·· ·· ·· ·· =001001=== 92,50 3 Houdini 2.0c Standard x32 8.5/20 42.5 ==00=0=0=0 =110110=== · ·· ·· ·· ·· 83,50 Level: Blitz 3/1 Hardware: Intel Celeron 3.46GHz system: Windows XP 32 bit Games - PGN File download Table created with: Arena 3.0 Tak jak powiedziałem mój kolega Tadek okazał się niezawodny i oto mamy pierwsze na moim blogu testy silnika Houdini 3 . Od razu można odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pojawiały się w komentarzach do poprzednich postów. Po pierwsze Houdini działa dobrze i na słabym sprzęcie . Jednordzeniowy procesor, nie za dużo RAM-u a mimo to Houdini 3 śmiga aż miło. Wynik bardzo wysoki, choć w meczu z wersją 1.5 - zwycięstwo minimalne przy dwóch porażkach. Po drugie Silnik dobrze działa i na Arenie, nie ma błędów ...
Engine X - silnik szachowy UCI Autor - J. Boden Engine X download Silnik jest oparty na kodzie Ippolit. Jeśli wierzyć testom ze strony autora , silnik gra bardzo dobrze. Poniżej przykładowy test: Engine X 0½½½½½11½1 6.0 / 10 Houdini 2.0c Pro x64 1½½½½½00½0 4.0 / 10
Proponuję zweryfikować listę co do przydatności niektórych silników tj. fire, deep saros, robbolito, a zamiast nich zostawic tylko najsilniejszy z nich ivanhoe. potem comstock, tankist itd.
OdpowiedzUsuńDać tempo z dodawaniem czasu. Chociażby 1 sekunda.
Zastosować identyczne debiuty do grania jednym i drugim kolorem.
Moze jeszcze wylaczyc koncowki?
Tempo będzie dodawane.Pytanie dotyczy czasu bazowego.
OdpowiedzUsuńZa uwagi dziękuję
Moja propozycje to
OdpowiedzUsuń1)Rezygnacja zupełna z książek debiutowych albo tylko maksymalnie do 10 posunięcia. Przydatność testów silników dla szachistów do głównie analizy debiutowe, nowe idee więc niech się sprawdzą. ;-)
2)Wydłużenie tempa gry kosztem ilości silników.
3)Analiza partii (pobieżna oczywiście). Zwrócenie uwagi na mocne i słabe strony najsilniejszych silników. Czasem przyczyną słabszych wyników są błędy w niedoczasie, czasem niedostateczne jego wykorzystanie lub np słabe rozgrywanie końcówek itp.
Postawić na jakość testów/rozgrywek.
Dzięki za uwagi.
OdpowiedzUsuńAd1) Z książki raczej nie zrezygnuję, natomiast przerzucę się na książkę typu Clasic.
Ad2) tu trzeba poszukać kompromisu. Zbytnie wydłużenie czasu może spowodować, że będzie rozgrywany max 1 turniej w miesiącu, a to zbyt długo z uwagi na "ruch" na rynku silników.
Ad3) A to najtrudniejszy do zrealizowania postulat. Na to potrzeba bardzo dużo czasu.
A dla mnie przed wszystkimi propozycjami należałoby zapytać: Jaki jest CEL JCR?
OdpowiedzUsuńUważam że cel jest taki żeby wyniki testów były jak najbardziej dokładne.
OdpowiedzUsuńNie jaki jest cel zmian tylko cel samego rankingu.
OdpowiedzUsuń