niedziela, 8 września 2013

Jak grać końcówki z różnopolowymi gońcami?

Na rozegranym niedawno turnieju Karpov GM Poikovsky, (2013.08.28 - 2013.09.06, śr ELO:2685 (Kat 18)
 games download

została rozegrana bardzo ciekawa partia Nepomniachtchi - Cheparinov. Po szybko rozegranym debiucie powstała pozycja 2W + G na 2W + G.
Dodać trzeba, że gońce były różnopolowe. Wydaje się, że w 9 na 10 przypadkach powinno to skończyć się remisem. Tak też pewnie myślał Cheparinov, w końcu silny arcymistrz legitymujący się rankingiem 2678.
Jednak grający białymi Nepomniachtchi postanowił "sprawdzić" umiejętności swego przeciwnika i męczył go, męczył, zdobywał małe przewagi, aż w końcu wymęczył.
Zwróćcie uwagę na pozycję końcową, gdzie jest materialny remis a czarne nie mają szans na obronę!

3 komentarze:

 1. W pozycji końcowej Houdini radzii grać grać 97......Wc8- ale partia jest już przegrana eval=+ 2.81. (Marek)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, że chyba w 2000 roku arcymistrz A.Crisan wówczas ranking około 2640 przegrał końcówkę wieża przeciwko wieży i pionkowi na linii f, a bodajże w 1999 na turnieju w Koszalinie arcymistrz nie potrafił dać mata gołemu królowi gońcem i skoczkiem.
  Czasem nawet u arcymistrzów z niezłym ELO wychodzą braki w wyszkoleniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do całości obrazu brakuje jeszcze czasu jaki pozostał na zegarze,jak masz 30 sekund i do wykonania mnogość posuniec w przypadku matowaniem skoczkiem i gońcem może być roznie.
   Tym bardziej ze w tych latach nie było bonusow

   Usuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal