czwartek, 30 grudnia 2010

Mogadiszu. Czyli szachy w Somalii

Ahmed Hassan Abdi Wataac - nowo wybrany Prezes Związku szachowego w Somalii (foto ze strony:http://somchess.com/blog/2010/12/30/somali-chess-federation-president-re-elected/)
Dlaczego piszę o szachach w Somalii ?
Może dlatego, że bardzo kibicuję rozwojowi szachów w Afryce. Pamiętacie wszyscy, że jeszcze 30-40 lat temu afrykańskie drużyny piłki nożnej przegrywały z przeciętną drużyną europejską kilkoma bramkami. Obecnie poziom piłki w Afryce jest bardzo wysoki a czarni piłkarze są poszukiwanym wzmocnieniem każdej drużyny piłkarskiej.
Co prawda szachy to nie piłka, ale mam nadzieję, że wkrótce szachiści z Afryki nie będą ustępować poziomem graczom z europejskich federacji. Do tego potrzeba wprowadzenia rozwiązań systemowych i myśli trenerskiej importowanej z Europy czy Ameryki.

Dlatego podobają mi się zamierzenia szefa szachów somalijskich, który tak mówi o szachach:


"Możemy powiedzieć, szachy to najstarszy sport na świecie, ponieważ grano w nie w niektórych krajach już w roku 600, ale w tym czasie był ograniczony tylko do rodzin królewskich i wojskowych." .

Już w ubiegłym roku w Somalii federacji szachowej udało się wprowadzić naukę szachów do szkół ( w 50 szkołach podstawowych i średnich) w stolicy kraju Mogadiszu.
Zamierzeniem Prezydenta jest uruchomienie takiego programu szachowego w szkołach w 14 regionach kraju.

Będę kibicował związkowi szachowemu Somalii, który jest członkiem FIDE dopiero od 2002 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal