środa, 15 grudnia 2010

Nowa wersja Houdini 1.5. HIT !!!

Ukazała się nowa wersja najsilniejszego na świecie silnika szachowego Houdini.
W moim niezależnym rankingu JCR Houdini w poprzedniej wersji prowadził z wynikiem 3046 !

Houdini 1.5 do pobrania.

23 komentarze:

 1. Błyskawiczny turniej nowego Houdini 1.5 ze starym 1.03 i dla kontrastu Spark 1.0. Nowa wersja zdecydowanie najlepsza. Zapowiada się bardzo silny engin. Widać duże zainteresowanie tym silnikiem w świecie szachowym, bo ściągał mi się z ponad 1h.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowanie jest.W ciągu 2 godzin po zamieszczeniu Houdini mój plik był pobrany 269 razy !

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak nowy Houdini 1.05 zdemolował Rybkę 4 ...
  http://siliconchess.foroactivo.net/t343-houdini-105

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro nie ma dowodów, że rodzina Robbolitów czy Houdini to są klony Rybki to czemu nadal nie są dopuszczane to oficjalnych turniejów i rankingów? Tylko dlatego, aby znacząco nie zmalała sprzedaż komercyjnych? Czy to tak trudno porównać te kody źródłowe? To trochę dziwna sytuacja, w rankingach prowadzi Rybka, wygrywa mistrzostwa świata, a każdy wie, że jest klika silników znacznie silniejszych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest już pierwsza jaskółka: na Computer-Chess Wiki pojawiły się odnośniki do silników: Houdini i Ippolit. Do tej pory konsekwentnie strona WikiChess nie "zauważała" powstania nowych silnych enginów.
  Gdyby tylko pojawił się dowód że Fire, Houdini czy Ivanhoe są klonami - to proces sądowy czy zgłoszenie przestępstwa byłoby nieuniknione.

  OdpowiedzUsuń
 6. witam,
  jestem początkujący w grę w szachy.
  Uzywam program Arena3.0 i Houdini 15.
  W czasie gry program zakonczył gre wyswietlając na liscie posuniec bieżącej partii
  na żółtym pasku: 5.Sxa3,1-0 Odłożenie Areny.Nielegalny ruch!5s
  Co to oznacza?
  pozdrawiam
  karol
  karol

  OdpowiedzUsuń
 7. Za mało danych. Przydałby się zrzut ekranu. Silnik jest sprawdzony, współpracuje doskonale z Areną.
  Czy ruch 5. S:a3 był możliwy do wykonania ?
  A może ustawiony był czas do namysłu 5s na ruch i nie zmieściłeś się w limicie (przegrywając na czas).
  Ale to oczywiście są domysły oparte tylko na tych szczątkowych danych.

  OdpowiedzUsuń
 8. witam,
  oto zrzut ekranu pod tym adresem:
  http://img200.imageshack.us/img200/3320/arer.png

  Natomiast sprzęt to laptop Asus N71V z Win7 64
  Pozdr
  Karol

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziwne zjawisko. Czy historia (z odłożeniem Areny - nielegalny ruch) powtórzyła się jeszcze ?
  Sądząc po zrzucie program działał do tej chwili prawidłowo.
  Jeśli problem będzie się powtarzał spróbuj może:
  1.Odinstalować silnik Houdini. 2. Zrestartować Arenę 3. Zainstalować silnik Houdini na nowo przy domyślnych ustawieniach.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję za pomoc.
  Teraz jest ok !
  Karol

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, posiadam Houdiniego i arene 3.0, jednak nie wiem jak ustawić by houdini grał ze mną na maximum swoich możliwości. Jeśli ktoś wie proszę o jakiś opis. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 12. Ktoś wie jak ustawić na Arenie 3.0, by houdini grał przeciwko mnie z maksymalną siłą i agresywnością?

  OdpowiedzUsuń
 13. Witaj,
  A czy zainstalowałeś już silnik Houdini na Arenie ?

  OdpowiedzUsuń
 14. Owszem, na ile moge ustawić hash i cache optymalnie?

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam dziwna sprawa z tym Haudini. Mam w pracy komputer z 48 rdzeniami. Mam tam zainstalowany program Fritza 12. Mozna pod nim zobaczyc ilosc procesorow ktore wykorzystuja poszczegolne enginy. Haudini wykorzystuje max tylko 8 rdzeni.
  DeepRybka 4 np w teorii 32 ale wiesza sie juz po kilku minutach. Natomiast na 16 rdzeniach dziala dobrze. Jestem bardzo zdziwiony tym ze tak nowoczesna wersja Haudini 1.5 ma ograniczenie zaledwie do 8 rdzeni :(

  OdpowiedzUsuń
 16. A sprawdzałeś jak spisuje się Houdini w wersji 1.5a ?

  OdpowiedzUsuń
 17. Z Deep Rybka 4 sprawa juz sie wyjasnila po prostu za malo hashu dalem do obslugi i sie wieszala, teraz smiga na 32 rdzeniach ze az milo. Ale mimo tego i tak mniej liczy wariantow niz Houdini na mojej domowej maszynie 8 rdzeni.Dla przykladu Houdini na 8 rdzeniach ta sama pozycje do depth 34 doszedl w niecale 5 godz a deep rybka 4 w ciagu 5 godzin doszla do depth 31. Ale nie ma sie co dziwic w sumie skoro Houdini pokazuje zawsze ponad 10000 kn/s a rybka majac 32 rdzenie liczy z predkoscia okolo 600 kn/s a wiec prawie 17 razy wolniej niz Houdini na 4 razy wolniejszej maszynie !!

  OdpowiedzUsuń
 18. Takie info znalazlem na stronie o Houdinim http://www.cruxis.com/chess/houdini.htm
  Each executable contains code for optimal execution from single-core up to 8 cores.
  Wiec jednak potwierdza sie ze dziala max na 8 rdzeniach a szkoda bo to nowoczesny silnik, pytanie z innej beczki czy ktos mial podobny problem jak ja z programem firebird ? Wiesza sie po kilku minutach pracy i to zarowno na 8 jak i na mojej 48 rdzeniowej maszynie.

  OdpowiedzUsuń
 19. hash, co to jest , po co , jak ustawic , i w jakich proporcjach >? napisze ktos ?

  OdpowiedzUsuń
 20. Dołączam się do prośby anonima. Czym jest hash, jak to poustawiać, oraz czym różnią się poszczególne wersje programu Houdini 1.5a (wersja op i p2 64bit)?

  OdpowiedzUsuń
 21. Tablice transpozycji (ang. transposition table), będące formą tablic mieszających (ang. hash table) pozwalają na zmniejszenie liczby obliczeń przez uniknięcie sprawdzania już ocenionych pozycji, do których prowadzi więcej niż jedna kolejność posunięć.
  Tablice te zawierają ocenę już policzonych pozycji, a zatem, co najważniejsze – także wynikających z niej wariantów, a silnik, zanim oceni nową, sprawdza w tablicy transpozycji, czy już nie pojawiła się w analizie. Ponadto jest w nich przechowywana kolejność posunięć w danej pozycji zależnie od przyporządkowanej im oceny.

  Wersje silników różnią się od siebie wieloma elementami. Za długo tu się rozpisywać. Jeśli chodzi o Houdini, to różnicę wyjaśniałem w którymś wpisie, poszukaj w blogu.

  OdpowiedzUsuń
 22. To który z tych silników jest najsilniejszy? I jak się one mają do np Deep Fritz 12 czy Deep Rybka 4?

  OdpowiedzUsuń
 23. Najsilniejszy jest oczywiście silnik Houdini. Fritz nie mieści się w czołowej dziesiątce silników a i ze znalezieniem się w pierwszej dwudziestce miałby kłopoty.
  Rybka jest silna, ale obecnie już nie najsilniejsza - istnieje co najmniej kilka silników o zbliżonej do Rybki sile gry.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal