niedziela, 28 lipca 2013

Glaurung - Ojciec smoków. Silnik od którego zaczął się Stockfish

Tord Romstad, twórca silnika Glaurung z pewnością czytał Tolkiena.
Glaurung - w powieściach Tolkiena był ojcem smoków. Był pierwszym smokiem wyhodowanym przez Morgotha i na dodatek jednym z najpotężniejszych.

Tord Romstad porzucił dalsze rozwijanie swojego silnika, ale kod źródłowy posłużył przy opracowaniu jednego z najsilniejszych programów szachowych na świecie - Stockfish.

Obecnie trwają intensywne prace nad Stockfishem, głównie dzięki pracy którą wykonuje Marco Costalba. Dzięki niemu (i grupie innych zapaleńców) najnowsze wersje tego darmowego silnika spisują się coraz lepiej i często wygrywają z niedoścignionym dotąd Houdinim.

Pamiętajmy jednak, na początku był Glaurung -:)
Jeśli ktoś będzie chciał wypróbować jak gra stary dobry Glaurung - zamieszczam linek do pobrania.

Glaurung 2.2 download

3 komentarze:

 1. ☞Dzieło Tolkiena to piękna bajka.Dla ścisłości Glaurung w Arnoediad został ciężko raniony przez Azaghâla i poległ.Miał hipnotyczny wzrok ...i przynosił pecha.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobno jakaś nowa dosyć mocna wersja Ivanhoe krąży po necie, 1945a(?) a tu dalej tylko Stockfish

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś kolego(koleżanko) trochę spóźniony. O tej wersji Ivanhoe napisałem już dawno - jest słabiutka.
   Przeczytaj tu: http://szachmaty.blogspot.com/2013/06/pierwsze-testy-nowej-wersji-ivanhoe.html

   Usuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal