sobota, 18 lutego 2012

Czy obecnie arcymistrz szachowy jest prawdziwym arcymistrzem?

Do napisania tego posta skłoniła mnie lektura informacji o zbliżającym się turnieju w Cappelle la Grande. Okazało się, że w tym roku zagra w nim około stu arcymistrzów !

Tak się teraz nad tym zastanawiam - jak to, wystartuje aż tylu "wybitnych" zawodników.
Jak śledzić ich występy, czy są oni rzeczywiście tak świetni, że zasługują na ten tytuł?
Ciekaw jestem co pomyśli widz który z szachami nie ma na co dzień za dużo do czynienia, a dla którego słowo "arcymistrz" kojarzy się z wybitnymi osiągnięciami. No dobrze, pomyśli, może i są wybitni ale dlaczego jest ich aż tak wielu?
Również w Polsce arcymistrzowie wyrastają jak grzyby po deszczu. Pewien znany szkoleniowiec szachowy często powtarza, że trudno w Polsce rzucić kamieniem, aby nie trafić jakiegoś arcymistrza.

A co o tym mówi historia?
Podobno w 1914 roku w Rosji car Mikołaj II uhonorował szachistów w turnieju w Petersburgu nazywając ich arcymistrzami.
Ten zaszczyt spotkał: Emanuela Laskera, Jose Raula Capablanca, Aleksandra Alechina, SiegbertaTarrascha i Franka Marshalla.
Formalne zasady nadawania tytułu arcymistrza opracowano dopiero około 1950 roku, i wtedy tytuł ten otrzymało zaledwie 27 szachistów.

Ciekaw jestem, czy zdaniem czytelników tytuł arcymistrza się zdewaluował ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal