sobota, 11 lutego 2012

Lucas Chess portable - świetny program szachowy (do gry, treningu i analizy partii). Nowa wersja 6.2 d23 portable

Ilość programów służących do gry w szachy jest doprawdy imponująca. Są produkty komercyjne, są produkty darmowe - jest w czym wybierać i przebierać.
Jest też całkiem spora liczba programów obsługujących bazy partii czy umożliwiających grę przez internet.

Ale programów służących do treningu szachowego jest jak na lekarstwo.
Wśród takich programów na szczególne wyróżnienie zasługuje mało jeszcze znany w Polsce program Lucas Chess. Jego twórcy nie próżnują i bardzo często pojawiają się jego nowe wersje.

Mimo, że program jest darmowy - to po uruchomieniu programu ukazuje się ładny i funkcjonalny interfejs. Kiedy zaczynamy odkrywać funkcje, to ich ilość zaskakuje w tak małym programie. Lucas Chess obsługuje silniki szachowe (jest już  zainstalowany Stockfish 2.1.1).

Ustawienia silnika Stockfish 2.1.1
Oczywiście można doinstalować nowe silniki, program sam wykryje ich nazwę, konfigurację - co można oczywiście samemu zmodyfikować.

Instalacja silnika Ivanhoe B47e

Program ma też wbudowane partie treningowe, kombinacje i bazy partii wybitnych szachowych mistrzów.
Pozwala rozgrywać partie z komputerem na dowolnym, wybranym poziomie (sile gry), można również wybrać grę z danym silnikiem (enginem) szachowym.

Przydatna jest też wyszukiwanie w treningowych pozycjach ruchów prowadzących do mata (mat w 1, 2 czy 3 posunięciach).
Znajdowanie mata


Funkcja która bardzo rozwija szachową wiedzę (i którą z powodzeniem stosowałem podczas treningu młodych graczy) jest odgadywanie ruchów w partiach silnych arcymistrzów.

Jak nam się znudzi program pozwala na grę z "żywym" przeciwnikiem za pomocą serwera.Ponadto program doskonale się spisuje jako przeglądarka partie w formacie pgn.

LucasChess ma jeszcze wiele funkcji - zachęcam do odkrywania jego możliwości.

Ponadto prezentuję tu wersję portable programu - wystarczy go wgrać np. na pendrive i uruchamiać na komputerze w pracy, w szkole czy u kolegi.
Program nie ma polskiej wersji językowej, ale w programie jest opcja, która umożliwia samodzielne spolszczenie programu.
Jednak i bez tego obsługa LucasChess jest bardzo intuicyjna.

Lucas Chess 6.2 dev23 portable do pobrania.

4 komentarze:

 1. Witam,
  prawdopodobnie nie działa prawidłowo jedna z ważniejszych funkcji programu , tj. automatyczna analiza partii wybranym silnikiem (screeny).

  http://wstaw.org/m/2012/02/11/ekr_1.jpg
  http://wstaw.org/m/2012/02/11/ekr_2.jpg
  http://wstaw.org/m/2012/02/11/ekr_3.jpg

  Po wybraniu analizy normalnie oceniał automatycznie wszystkie ruchy do końca partii, oczywiście za wyjątkiem otwarcia. W najnowszej wersji zatrzymuje się i nie analizuje ruchów. Można ją jedynie wywołać poprzez klikanie na każdy ruch z osobna. Zmiana silnika czy wskazanie pojedynczych ruchów do oceny nie pomaga.

  Zastanawiam się czy nie warto by o tym powiadomić twórcę programu.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Na stronie programu: http://lucaschess.blogspot.com/p/development-version.html jest napisane że Lucas Chess 6.2 dev23 to wersja rozwojowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a w jakim foramcie jest pgn bo nie mogę tutaj wkleić parti z chesscube

   Usuń
 3. pgn to jest właśnie podstawowy i wzorcowy format partii szachowych.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal