wtorek, 14 lutego 2012

Scid vs PC 4.7 - ukazała się nowa wersja doskonałego programu do pracy z bazami partii szachowych


Scid vs. PC - strona startowa

Scid vs. PC to kontynuacja projektu Scid (obecnie nie rozwijanego). Nie jest to jednak kontynuacja polegająca jedynie na poprawianiu i ulepszaniu dotychczasowych funkcji.
Do programu dodano np. bardzo przydatną funkcję pomagającą przy testowaniu silników - czyli możliwość prowadzenia meczów czy organizowania turniejów silników.

Scid vs. PC - analiza partii przy pomocy silnika Toga

Program jest darmową (lecz bardzo udaną) alternatywą dla komercyjnych produktów takich jak ChessBase czyChessAsistant.

Jak na produkt darmowy, Scid vs. PC oferuje wiele funkcji przydatnych dla każdego szachisty. O dziwo, wiele funkcji jest znacznie bardziej dopracowanych niż w produktach za które musimy zapłacić.
Moim zdaniem, Scid vs PC pozwala całkowicie zapomnieć o ChessBase - jednak wymaga to od użytkownika przestawienia się na inną filozofię podejścia do obsługi baz danych.

Oprócz obsługi baz partii można je analizować przy pomocy silników (enginów) szachowych, można wyeksportować wybraną partię na stronę www, stworzyć tabelę turniejową z listy partii w pgn.

Scid vs. PC - poszukiwanie partii wg. danych
Dodatkowo można śledzić partie na żywo w internecie czy rozgrywać pojedynki na serwerze FICS. Zachęcam do skorzystania z programu i samodzielnym odkrywaniu ogromu funkcji, jakie są do dyspozycji w niniejszym programie.

Program ma polską wersję językową (trzeba ustawić w opcjach).

Tabela turniejowa utworzona przez program z pliku pgnBardzo przydatną funkcją jest zmiana skórek, dzięki czemu jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do kolorystyki pochodzącej z innego programu możemy program dostosować do swego gustu.
Przykładowa kolorystyka programu po zmianach
Zachęcam do używania programu - zapewniam, że po bliższym poznaniu nie będziecie się mogli bez niego obyć.

Scid vs. PC 4.7.1 do pobrania.

1 komentarz:

  1. Na stronie uzupełniającej (silniki szachowe) link do Scid vs PC v4.7 otwiera podstronę o v4.5.

    Sam program bardzo przyjemny.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal