środa, 13 marca 2013

Uwaga Talent - Lidka Czarnecka z Elbląga

Lidka Czarnecka
Waży 25 kilo, mniej niż jej cały zbiór pucharów i medali. 
Swoją przygodę z szachami zaczęła mając 3,5 roku. Wtedy po raz pierwszy wygrała konkurs szachowy w przedszkolu. Rodzice postanowili rozwinąć jej talent. Dziś jest dwukrotną mistrzynią województwa warmińsko-mazurskiego w swojej kategorii wiekowej. Mówi, że najbardziej chciałaby ograć samego Kasparowa – rosyjskiego arcymistrza szachowego.

Lidka trenuje pod okiem Mariusza Ściwiarskiego w klubie Szachowym Start Elbląg
Jej trener twierdzi, że dziewczynka jest objawieniem w skali światowej.  Wcześniej jej talent zauważył  pan Marek Szulc który blisko od 40 lat pracuje  z najmłodszymi dziećmi i uczy ich podstaw i pierwszych tajników tej wspaniałej gry.
Lidka wyróżnia się niespotykanym analitycznym umysłem, doskonale radzi sobie z matematycznymi zagadkami, codziennie ćwiczy pamięć, uczy się gry systemami mistrzów szachów (debiuty gra środkowa,!! końcówki!!!). Sama Lidka o swojej przygodzie z szachownicą mówi:

- Ćwiczę codziennie oprócz niedzieli – tego dnia brakuje mi najbardziej…treningu!
Przed samymi zawodami zawsze myślę, że wygram. Jeśli zdarzy mi się pomyłka czuję wtedy smutek, ale wiem, że to nic takiego i następnym razem mogę się odegrać. Gdybym miała wybrać bajkowego bohatera, z którym mogłabym zagrać w szachy byłaby to Nepera albo Operetta z Monster High!

W dniach  04 -11-marca 2013 W Szczyrku trwały Mistrzostwa Polski młodzików (do lat 10) w szachach klasycznych na dystansie 9 rund tempo gry 90min+30 sek na ruch (lub posunięcie).
W zawodach brało udział  po 57 zawodników w grupie chłopców i 56 zawodniczek w grupie dziewcząt. Zawodnicy do mistrzostw Polski zostali wyłonienie w drodze  eliminacji międzywojewódzkich tak więc w MP grali najlepsi zawodnicy  w Kraju.
Dla Lidki Czarneckiej z Elbląga były to pierwsze zawody takiej rangi  ,gdzie zmierzyła się z najlepszymi szachistkami w kraju.
Lidka Czarnecka  lat 9 z Elbląga w Mistrzostwach Polski Młodzików do Lat 10 zaprezentowała się znakomicie  w jednej z partii zremisowała z aktualną mistrzynią Polski Magdaleną Harazinską z Kielc.

W dalszym planie partia Czarnecka - Harazińska

W całym turnieju  zajęła bardzo wysokie  5  miejsce na 56 startujących zawodniczek najsilniejszych w kraju zdobywając 6.5pkt z ( 9pkt)
W kategorii do 9 lat zajęła 2!! miejsce. Link na str. Mistrzostw. http://chessarbiter.com/turnieje/2013/ti_399/

Lidia Czarnecka jest zawodniczką KSz.Startu Elbląg jest mistrzynią województwa Warmińsko, Mazurskiego,  w swojej grupie wiekowej

Prawie od roku trenujemy z Lidkę . Lidia szachom poświęca sporo czasu trenujemy raz do dwóch razy w tygodniu po 2 godziny  wspólnie, a w pozostałe dni Lidia pracuje sama po 2-3 godziny - mówi Mariusz Ściwiarski.

Mariusz Ściwiarski śledzi partię swojej podopiecznej

Miejsce które zdobyła w Mistrzostwach Polski młodzików daje możliwość zagrania w Mistrzostwach Europy w Czarnogórze i pierwsze 10 zawodniczek uzyskało Takie uprawnienia, natomiast pierwsze  6 zawodniczek ma prawo zagrać w Mistrzostwach Świata  w  Bahraine w grupie do 10 lat,  
Lidia zdobyła  te uprawnienia. 
Wyjazd  na w/w imprezy to oczywiście duże koszty ale jak mówi trener Lidki Mariusz Ściwiarski jest pewien że jego zawodniczka dobrze zaprezentuje się na imprezach międzynarodowych i godnie  będzie reprezentowała nasz kraj jak i ewentualnych sponsorów i ich firmy na arenie międzynarodowej.

Lidkę Czarnecką i jej trenera możecie spotkać w Klubie  Szachowym Start Elbląg przy ulicy Kościuszki 77a w Hali MOS  w każdy czwartek po godz 17 tej. 
W klubie szachowym Star Elbląg w każdy czwartek od godz 16.00 prowadzone jest szkolenie dla każdego kto chce poprawić swoje umiejętności, lub też nauczyć się od podstaw królewskiej gry.

Kontakt z Klubem na stronie klubu : www.zakrzewo.xaa.pl.


6 komentarzy:

 1. Aż serce rośnie jak się czyta takie treści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, to jest prawdziwy talent.
  W Elblągu ich nie brakuje, bo życie szachowe dzięki Markowi Szulcowi kwitnie. Więcej takich Marków w Polsce i na brak talentów nie będziemy narzekać!

  OdpowiedzUsuń
 3. cale szczęście ze nie ma tych wariatów i analfabetów, którzy by powiedzieli ze houdini i tak jest lepszy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie jedynym jesteś ty

   Usuń
 4. Marek Szulc jak czytam znajduje sposoby na zapoznanie dzieci a szachami ale coś jest i w tym że p. Ściwiarski ma już trzeciego podopiecznego i bardzo szybko siła gry tych młodych graczy rośnie.Kiedyś Igor Janik,teraz Lidka Czarnecka i Wojciech Bober Mistrz WiMAz do 13lat. Dobrze że tak jest więcej młodych.Brawa dla szkoleniowców.

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam Lile osobiście jest fajna i miła mieszka obok mnie codziennie się widujemy zawsze wpadamy na jakieś bardzo głupie pomysły ale zawsze jest świetnie. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal