poniedziałek, 31 grudnia 2012

Noworoczny turniej najlepszych silników szachowych rankingu JCR

Koniec roku zachęca do podsumowań.
Postaram się więc napisać kilka zdań o silnikach szachowych w 2012 roku. Niewątpliwie rok ten należał do silnika Houdini. O ile w szachach "ludzkich" z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że tytuł Mistrza Świata nie należy do najsilniejszego szachisty - bo najlepszy jest nie Anand tylko Carlsen, to w szachach komputerowych wiemy z pewnością, że najlepszy jest Houdini 3.
Rybka 4.1 odeszła w niepamięć, choć nadal cieszy się uznaniem sporej grupy użytkowników - w końcu 99,9 % szachistów nie ma z nią szans w bezpośrednim pojedynku.
Najlepszym, darmowym silnikiem był niewątpliwie Critter, ale pod koniec roku pojawiło się wiele nowych silników opartych głównie na darmowym kodzie Ippolita.
Wrażenie robi nowy silnik Bouquet, ale udanie "zadebiutował" wydany 1 grudnia silnik Pan Chess.

A co w roku 2013 ?
Autorzy darmowych produkcji będą się chcieli "zdetronizować" Houdiniego - a czeka ich sporo pracy. Jak dotąd tak i w nowym roku wzrośnie znaczenie sprzętu - o sile gry enginu decydują takie rzeczy jak mocny komputer, tablice końcówek, pamięć RAM czy dobrze dobrana książka debiutowa. Nie powinniśmy również zapominać o tym, że dużą rolę przy analizie pełni GUI jakim się posługujemy.

Na koniec roku uruchomiłem turniej w którym grają najlepsze silniki dla 64 bitowego systemu. Poniżej tabela po rozegraniu 9 partii (turniej będzie dwukołowy).


2 komentarze:

  1. Chińczycy twierdzą ze rok 2013 -to rok Czarnego Węża .Doszukując się analogii można wskazać Czarną Mambę.Ale czy ona potrafi coś więcej ,niż tylko podgryżć Juniora?

    OdpowiedzUsuń
  2. AN2, Blitz:60'+1" 0

    1 Houdini 3 Pro x64 ½1½1½0½111½0½½ 8.5 / 14
    2 Critter 1.6a 64-bit ½0½0½1½000½1½½ 5.5 / 14

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal