środa, 26 grudnia 2012

Jak PanChess z Houdini 3 wygrał


Nie jest to może opowieść wigilijna, ale opis przebiegu jednej z partii meczu.
Na początku warto zobaczyć wymianę, na jaką zdecydował się Houdini - wymieniając w 4 posunięciu skoczka na c6 (silniki grały bez książki debiutowej). Za cenę osłabienia struktury pionowej Houdini decyduje się na grę bez pary gońców.
Równie dziwną (moim zdaniem) decyzją Houdiniego był plan z b4 i wymianą zdublowanego pionka na c5. Po tym posunięciu czarne stoją lepiej.
Jednak jeszcze większe zdumienie ogarnęło mnie po 14 posunięciu czarnych 0-0-0. Sądzę, że 9 szachistów na 10 nie zdecydowałoby się na zrobienie długiej roszady przy otwartej lini b. Wygląda na samobójstwo, a jednak ... czarne spokojnie odparowały groźby białych, kilkakrotnie nie biorąc jakości (słusznie).
Kiedy w 25 posunięciu białe postawiły skoczka na d5, wydawało się, że u czarnych robi się cieplutko. I wtedy nastąpiło nieoczekiwane Wd5!!
Świetna decyzja PanChess, decydująca o dalszej grze.
Po wszystkich wymianach już było pewne, że białym pozostaje tylko walka o remis (mimo jakości więcej). Końcówka z wolnym pionkiem d gwarantowała czarnym długotrwałą przewagę.
Czarne końcówkę grały bardzo dokładnie i około 40 posunięcia było widać, że partia zakończy się zwycięstwem czarnych.

13 komentarzy:

  1. z calym szacunkiem Panie Jurku ale niech pan da ta sama partie na 15+10 to zobaczy pan prawdziwego zwyciesce blyskawiczna 3+1 nic nie daje to przypadek.h3 na szybkich niejest tak dokladny.wielkie mi zeczy odkrywacie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Testy obejmują różne tempa gry. Również te z tempem błyskawicznym. Skoro odbywają się mistrzostwa Świata, Polski itd. w blitzu - należy i te tempo zastosować w przypadku silników.

      Usuń
    2. Skoro odbywają się mistrzostwa Świata, Polski itd. w blitzu - należy i te tempo zastosować w przypadku silników.


      Zgadzam się tu z Panem;)Lecz mój Houdini 3 Pro w nie których ruchach całkiem inaczej by poszedł. jak np. ruch b4 (wymienił go Pan w tytule) to mój Houdini zagrał by b3 zamiast b4;)


      Grzegorz

      Usuń
  2. Panie Jurku. KAŻDY silnik bez książki zagra 4.B:c6 w parti hiszpańskiej. Więcdlamnienie jest to żadnym zaskoczeniem:)

    Grzegorz

    OdpowiedzUsuń
  3. dlaczego sie denerwujecie?Ja często gram Gxc6 i z powodzeniem.To nie jest Błąd

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja mam, delikatnie pisząc, mieszane uczucia odnośnie testowania silników przy szybkim tempie gry. O ile jestem w stanie zrozumieć testowanie na relatywnie słabym sprzędzie (propartyjna analiza w czasie trwania turnieju zwykle odbywa sie przy użyciu laptopa) o tyle na normalnych komputerach silniki szachowe służą przede wszystkim do ANALIZY a ta, jeśli ma być solidna, powinna byc wykonywana przynajmniej na głębokość 28 półruchów, co oznacza w praktyce tempo 30 sekund na ruch albo jeszcze dłużej. A blitz w wykonaniu ludzi to takie same pseudoszachy jak w wykonaniu silników.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlatego testuję silniki na różne sposoby.
      Silniki analizują trudne pozycje, grają tempem wolnym, a nawet bardzo wolnym. Do takich analiz trzeba jednak czasu !!!
      Jeśli pojawia się nowy silnik, to czytelnicy bloga chcą wiedzieć od razu jak gra - partie szybkie dają na to odpowiedź (być może nie do końca dokładną).
      Oczywiście można wykonać testy długie, ale wtedy wynik trafi na bloga po 2 tygodniach, a w tym czasie pojawią się kolejne silniki lub ich nowe wersje.
      Dlatego zapraszam do testowania i dzielenia się swoimi grami - z pewnością pomogą wszystkim czytelnikom w ocenie siły gry danego enginu.

      Usuń
  6. Przy większym czasie do namysłu ,Houdini 3 prawdopodobnie nie przegrałby tej partii-

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A dlaczego ?
      PanChess też by miał więcej czasu do namysłu

      Usuń
  7. pan chess co t jest? to jakas kpina.prosze nierobmy cyrku.panowie umnie przegrywa wszystkie partie z h3 standaed

    OdpowiedzUsuń
  8. houdini jest najlepszy , nie piszcie glupot

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal