Jak PanChess z Houdini 3 wygrał


Nie jest to może opowieść wigilijna, ale opis przebiegu jednej z partii meczu.
Na początku warto zobaczyć wymianę, na jaką zdecydował się Houdini - wymieniając w 4 posunięciu skoczka na c6 (silniki grały bez książki debiutowej). Za cenę osłabienia struktury pionowej Houdini decyduje się na grę bez pary gońców.
Równie dziwną (moim zdaniem) decyzją Houdiniego był plan z b4 i wymianą zdublowanego pionka na c5. Po tym posunięciu czarne stoją lepiej.
Jednak jeszcze większe zdumienie ogarnęło mnie po 14 posunięciu czarnych 0-0-0. Sądzę, że 9 szachistów na 10 nie zdecydowałoby się na zrobienie długiej roszady przy otwartej lini b. Wygląda na samobójstwo, a jednak ... czarne spokojnie odparowały groźby białych, kilkakrotnie nie biorąc jakości (słusznie).
Kiedy w 25 posunięciu białe postawiły skoczka na d5, wydawało się, że u czarnych robi się cieplutko. I wtedy nastąpiło nieoczekiwane Wd5!!
Świetna decyzja PanChess, decydująca o dalszej grze.
Po wszystkich wymianach już było pewne, że białym pozostaje tylko walka o remis (mimo jakości więcej). Końcówka z wolnym pionkiem d gwarantowała czarnym długotrwałą przewagę.
Czarne końcówkę grały bardzo dokładnie i około 40 posunięcia było widać, że partia zakończy się zwycięstwem czarnych.

Komentarze

  1. z calym szacunkiem Panie Jurku ale niech pan da ta sama partie na 15+10 to zobaczy pan prawdziwego zwyciesce blyskawiczna 3+1 nic nie daje to przypadek.h3 na szybkich niejest tak dokladny.wielkie mi zeczy odkrywacie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Testy obejmują różne tempa gry. Również te z tempem błyskawicznym. Skoro odbywają się mistrzostwa Świata, Polski itd. w blitzu - należy i te tempo zastosować w przypadku silników.

      Usuń
    2. Skoro odbywają się mistrzostwa Świata, Polski itd. w blitzu - należy i te tempo zastosować w przypadku silników.


      Zgadzam się tu z Panem;)Lecz mój Houdini 3 Pro w nie których ruchach całkiem inaczej by poszedł. jak np. ruch b4 (wymienił go Pan w tytule) to mój Houdini zagrał by b3 zamiast b4;)


      Grzegorz

      Usuń
  2. Panie Jurku. KAŻDY silnik bez książki zagra 4.B:c6 w parti hiszpańskiej. Więcdlamnienie jest to żadnym zaskoczeniem:)

    Grzegorz

    OdpowiedzUsuń
  3. dlaczego sie denerwujecie?Ja często gram Gxc6 i z powodzeniem.To nie jest Błąd

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja mam, delikatnie pisząc, mieszane uczucia odnośnie testowania silników przy szybkim tempie gry. O ile jestem w stanie zrozumieć testowanie na relatywnie słabym sprzędzie (propartyjna analiza w czasie trwania turnieju zwykle odbywa sie przy użyciu laptopa) o tyle na normalnych komputerach silniki szachowe służą przede wszystkim do ANALIZY a ta, jeśli ma być solidna, powinna byc wykonywana przynajmniej na głębokość 28 półruchów, co oznacza w praktyce tempo 30 sekund na ruch albo jeszcze dłużej. A blitz w wykonaniu ludzi to takie same pseudoszachy jak w wykonaniu silników.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlatego testuję silniki na różne sposoby.
      Silniki analizują trudne pozycje, grają tempem wolnym, a nawet bardzo wolnym. Do takich analiz trzeba jednak czasu !!!
      Jeśli pojawia się nowy silnik, to czytelnicy bloga chcą wiedzieć od razu jak gra - partie szybkie dają na to odpowiedź (być może nie do końca dokładną).
      Oczywiście można wykonać testy długie, ale wtedy wynik trafi na bloga po 2 tygodniach, a w tym czasie pojawią się kolejne silniki lub ich nowe wersje.
      Dlatego zapraszam do testowania i dzielenia się swoimi grami - z pewnością pomogą wszystkim czytelnikom w ocenie siły gry danego enginu.

      Usuń
  6. Przy większym czasie do namysłu ,Houdini 3 prawdopodobnie nie przegrałby tej partii-

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A dlaczego ?
      PanChess też by miał więcej czasu do namysłu

      Usuń
  7. pan chess co t jest? to jakas kpina.prosze nierobmy cyrku.panowie umnie przegrywa wszystkie partie z h3 standaed

    OdpowiedzUsuń
  8. houdini jest najlepszy , nie piszcie glupot

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Popularne posty z tego bloga

Debiuty dla atakującego zawodnika: Gambit Peruwiański

Najsilniejsze darmowe silniki szachowe