czwartek, 8 maja 2014

Ciekawa partia Houdini 4 - Stockfish 14050509


Bardzo interesująca partia, prowadzona przez silnik Stockfish w pogromowym stylu. Decydujące są ruchy 9.S:c6 i 11.G:f6 - potem realizacja przewagi pozycyjnej czarnych - znakomita.

5 komentarzy:

 1. Jaki jest sens rozgrywania takich meczy? Ten wariant jest bardzo dobrze rozpracowany przez teorie,i posunięcia które Pan wskazał są oczywiście błedne (odpowiednio: 9.Ge3 oraz 11.Gf4).Może należałoby trochę je poduczyć troche z teorii.
  (przesunąć książkę w głąb analizy) Silnik ma ponad 3000 ELO a popełnia kardynalne błędy.Nie da się grać z teorią na bakier.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mecz pokazał trwającą od dawna tendencję. Jeszcze kilka miesięcy temu mecz grany tym samym tempem i przy tej samej książce debiutowej Houdini 4 wygrałby w cuglach. Teraz jest odwrotnie.
   Zwiększanie ilości półruchów dla książki debiutowej nic nie daje, bo zawsze kiedyś silnik musi grać samodzielnie i zawsze będzie można powiedzieć, że silnik zrobił błąd.
   No chyba, że będzie to teoria pociągnięta do remisowych pozycji, co jest oczywiście absurdem.

   Usuń
  2. Nie warto powiększać zasięgu książki debiutowej jeżeli nie idzie z tym w parze dostosowanie tempa gry do posiadanego sprzętu. A żeby Sztokfisz i Houdini grały na zadowalającym poziomie potrzebna im jest czas umożliwiający analizę pozycji przynajmniej na 30 półruchów naprzód; Komodo analizuje dokładniej więc wystarcza mu głębokość 25-26 półruchów.

   Usuń
 2. Panie Jurku już chyba nikt nie zakwestionuje tego że stockfish jest lepszy, kiedyś pisałem ze coraz trudniej o dobry silnik szachowy pan odpisał że czekamy na jakiś przełom , myślę że doczekaliśmy tych czasów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się ze w tej chwili Stockfish jest lepszy. Pytanie tylko czy to przełom stały czy chwilowy.
   Na tym przykładzie widać ze w przypadku wszyscy na jednego jak na razie wygrywają wszyscy.
   Martwi jednak możliwość kopiowania kodu źródłowego przez komercje, co może zaowocować zmiana trendu

   Usuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal