czwartek, 4 kwietnia 2013

Ten niesamowity Carlsen

source:http://www.nettavisen.no
Polecam bardzo ciekawy artykuł o Magnusie Carlsenie poświęcony turniejowi pretendentów w Londynie. Artykuł jest w języku norweskim, ale od czego translator -:)

Artykuł o Carlsenie

16 komentarzy:

 1. Z Houdini 3 nie miałby żadnych szans.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasprow w wywiadzie dla Gazety Wyborczej (jakieś 3-4 miesiące temu) powiedział ze przy optymalnej kondycji psychofizycznej Carlsen jest w stanie wygrać z każdym "komputerowym potworem", przypomniał ze gdy on przegrywał swój komputerowy mecz to jego krzemowy przeciwnik liczył ok 200 tys pozycji na sekundę i jak podejrzewa korzystał oprócz tego z niesportowego dopingu w postaci podpowiedzi anonimowego arcymistrza co było KLUCZOWE w jego przegranej. Komputer i oprogramowanie zniszczono i IBM (chyba) nie zgodzil się na rewanż. Kasprow uważa ze przy odpowiednio zorganizowanym meczu który nie dawałby fory komputerowi ( np wtedy kiedy człowiek musi do wc)- to Carlsen taki mecz by wygrał. Niezłe co? :) Wg legendy szachow Houdini3 pewnie dostałby niezłe baty.... He,he...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie 200 tys tylko 200 milionów. nikt nie jest wstanie wygrać z komputerami. Kasparov powiedział, ze gdyby Carlsen bral na powaznie szachy to jest wstanie przekroczyć 2900 ELO

   Usuń
  2. Oczywiście 200 milionów (oczywista pomyłka )- Kasparow z takim "potworem" przecież kilka razy wygrał! Wie co mówi , a mówi ze przy odpowiednich wwarunkach które nie bedą faworyzowac kompa Carlsen jest w stanie rownież wygrać. Mam nadzieje ze taki mecz się kiedyś odbędzie a przeciwnik magnusa będzie liczył np 600 milion pozycji na sekundę .... Obstawiam carlsena! :)

   Usuń
  3. Pamietaj, ze Kasparov wygral mecz w 96 roku a rok pozniej przegral a sile liczyl Deep Blue na okolo 2700 ELO a dzisiejsze silniki na domowym sprzecie licza grubo ponad 3100 ELO z reszta czemu nie ma zadnych turniejow z komputerem? Bo to juz jest bez sensu dlatego sa turnieje comp vs comp a nie comg vs czlowiek.

   Usuń
 3. Dla pieniędzy i marketingu taki mecz kiedyś zrobią! No nie wiem czy ktoś ma w domu sprzęt który liczy tyle co staroc z 1996 roku czyli 200 milionów pozycji na sekundę ... Rangingi się dewaluuja, biorąc pod uwagę sama tzw brutalna sile obliczeniowa to Houdini3 ze swoim rankingiem 3300 bez większego kłopotu przegrałby ze "zlomem" z 2700elo z 1996 roku. Magnus mówił ze z duza rezerwa podchodzi do analiz sinika cześć z nich uważa za bezuzyteczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż by Rybka Cluster która przegrała z Houdinim 3 na domowym sprzęcie:)

   Usuń
  2. Też chcę przypomnieć, że technika idzie do przodu a nie sie cofa wiec deep blue nie masz ani ze stockfishem ani z critterem nie spominajac Hudego

   Usuń
  3. Dziś buty kupujemy co sezon, nasi dziadkowie chodzili w nich latami, nie wierzę że dzisiejsze „buciki” są lepsze od tych sprzed lat... podobnie jest z deep blue- jeżeli twój domowy komputer nie liczy tak szybko (MILIONY! pozycji na sekundę) to porównywanie go do zabawki jaką jest domowy laptop jest po prostu niepoważne. Zresztą Carlsen i sam emeryt Kasparow pewnie w domowym zaciszu sprawdzili umiejętności niejednego enginu. Pytanie: jak musiał wypaść ten test u Kasparowa skoro nie bojąc się ośmieszenia i kompromitacji wygłasza tezę że Carlsen jest w stanie z takim komputerem wygrać? Odpowiedź: bo pewnie sam go ogrywa... :)

   Uważam że Kasparow nie upadł na głowę i nie zwariował i wie co mówi... musi mieć jakieś podstawy do tak śmiałej tezy. Nie sądzę aby amatorzy i szczęśliwi posiadacze Houdiniego3 w swojej argumentacji byli bardziej wiarygodni od legendy światowych szachów. Panowie wybaczą: dla mnie Kasparow jest bardziej wiarygodny, jeżeli mówi że Carlsen może wygrać... prawdopodobnie, nie myli się...

   Usuń
 4. Nie porównuj Butów do komputerów bo komputery (enginy się nie psują a buty tak) po 2. Tu nie chodzi o szybkosc liczenia wariantów tylko algorytm jest ważny. Rybka liczy bardzo wolno raptem 300 tys poz/s a Mój Hudy liczy okolo 9 milionów pozycji/s a większość parti kończy sie remisem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To taka różnica jak mieć 9 złotych a 200 złotych - żaden cudowny algorytm nie pozwoli ci kupić książki za 50 złotych jeżeli w kieszeni masz 9... "brutalna siła" - "protiw loma niet pryjoma" jak mawiają Rosjanie:)

   Usuń
 5. Widzę że są pewne nieścisłości i problemy-dlatego teraz do akcji wkraczam JA.Szanowni Państwo ! Liczy się jakość a nie ilość.Houdini wybiera algorytmy wariantów inaczej na innych zasadach ,niż inne silniki ! Nie analizuje wszystkich tylko te które uważa za interesujące. A jego tablice transpozycyjne są inaczej zestawione.

  OdpowiedzUsuń
 6. I właśnie dlatego wygra Magnus z kompem- bo ma najlepsze algorytmy w swoich obwodach neuronalnych! Kasparow wie co mówi ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ten swoje...

   Usuń
  2. ...a Ty "cudze"? :)

   Usuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal