czwartek, 7 listopada 2013

Jutro wystartują w Warszawie Drużynowe Mistrzostwa Europy w szachach. Jak wypadną Polacy?


Już jutro rozpoczną się boje w Drużynowych Mistrzostwach Europy w szachach. Na starcie zjawiło się 37 ekip w kategorii open i 31 zespołów wśród kobiet.

Jakie są szanse naszych reprezentantów?
Z pewnością kobiety będą walczyć o medal. W składzie zespołu POLSKA I wystartują najsilniejsze obecnie polskie szachistki.
Jest oczywiste, że na pierwszej desce wystartuje Monika Soćko. Legitymuje się ona najwyższym obecnie rankingiem wśród Polek i jako jedyna posiada tytuł męskiego arcymistrza.
Większość drużyn ustawiła swoje zespoły na podstawie posiadanych przez zawodniczek rankingów, u nas jest inaczej.
Szachownica 2 to Iweta Rajlich 2404, szachownica 3 to Jolanta Zawadzka 2383, szachownica 4 to Joanna Majdan-Gajewska a na ostatniej gra Karina Szczepkowska-Horowska.
Czy to ustawienie to dobry pomysł naszego kapitana ?
Zobaczymy na mecie.

W kategorii open Polacy mają dopiero 12 numer startowy.
To efekt ogromnego osłabienia jakim jest brak Radka Wojtaszka w składzie. Fachowcy wiedzą, jak ważny w drużynie jest tak silny zawodnik jak Wojtaszek.
Zawodnik, który bez strachu zasiada do partii z każdym graczem na świecie. Życzmy sobie, aby doświadczenie występującego na pierwszej desce Bartosza Soćko (ELO=2661) pozwoliły mu na uzyskanie korzystnego rezultatu.
Na desce drugiej gra Grzegorz Gajewski (ELO=2634), zawodnik którego darzę dużą sympatią z uwagi na to, że dał się poznać z bardzo dobrej strony podczas kilkukrotnego pobytu na turniejach w Malborku. Ponadto Grzegorz ma "kopa" o ile takiego określenia można użyć w stosunku do szachów i jak trafi z formą, może być dobrze.
Deska trzecia to zawodnik zagadka - Mateusz Bartel (ELO=2626). Bardzo zadziorny w grze (niektórzy twierdzą że ma i taki charakter).
Miałem okazję obserwować jego rozwój uczestnicząc wraz ze swoimi podopiecznymi w turniejach gdzie Mateusz startował jeszcze jako dziecko. A dlaczego zagadka?
Bo potrafi wygrać z zawodnikiem z pierwszej dziesiątki świata jak i przegrać z zawodnikiem o dwie klasy gorszym.
Deska czwarta to Dariusz Świercz (2627) , co do którego mamy ogromne oczekiwania. Wielu uważa, że zajdzie w szachach dalej niż Wojtaszek. Chciałbym, by udowodnił że w Mistrzostwach został ustawiony na zbyt niskiej desce. Osobiście zaryzykowałbym jego ustawienie jako lidera.
I na koniec Kamil Mitoń, którego również poznałem podczas turnieju w Malborku. Gra solidnie, ale jak trzeba  potrafi błysnąć.

Ponadto w openie jak i wśród pań wystartują drugie reprezentacje, składające się z młodych zawodniczek i zawodników. Zespół Polska II w openie to GM TOMCZAK, Jacek 2581 GM PIORUN, Kacper 2555 GM DRAGUN, Kamil 2543,  GM DUDA, Jan-Krzysztof 2542,  IM DROZDOWSKI, Kacper 2463. Jest to więc zespól w którym 4 arcymistrzów!
Niezależnie od dewaluacji tego tytułu i tak robi wrażenie.

Polska II w klasyfikacji pań to WIM KULON, Klaudia 2276, WIM IWANOW, Anna 2206, WFM WIŚNIOWSKA, Klaudia 2153, WCM WOŹNIAK, Mariola 2069 i WFM KIOŁBASA, Oliwia.


Mam nadzieję, że w tych Mistrzostwach spełni się powiedzenie, że gospodarzom pomagają ściany.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal