sobota, 9 listopada 2013

Stockfish lepszy niż Houdini - w rozgrywkach nTCEC


Niemiłe chwile nadeszły dla Roberta Houdarta w rozgrywkach nTCEC. To kolejna porażka Houdiniego 9601, a więc w zasadzie Houdiniego 4.
Ciekawe, jak teraz sprzeda się program skoro można mieć równie dobry (jeśli nie lepszy sądząc po powyższej partii) za darmo ?
Ktoś zażartował nawet, że Houdartowi pozostaje "podebrać" kod źródłowy do swojego silnika ze Stockfish!

19 komentarzy:

 1. Ten Stocfish to bubel ! Nie nadaje się do analizy partii.Nie chce go ,nawet jakby mi dopłacali .Wolę ten gorszy i płatny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No taaaaa.... to jest dopiero argument. :)

   Usuń
 2. Gdzie można pobrać Stockfish 021113

  OdpowiedzUsuń
 3. stockfish niegra pozycyjnie jak wiekszosc silnikow on gra jakby chcial wygrac tu i teraz dlatego zauwarzylem ze jak gra stockfish to na szacownicy fajerwerki dlatego choc dobry to gdyby zmienic styl gry na pozycyjny bylby lepszy ale gra niebyla by taka ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 4. wszystkim sa winne debiuty na poczatku iest partia Pgn TAK puzniei engin i procesor dlatego ci z ctce niech sie schwaia d nory iak mzna uzywac wysokiei klasy sprzet xeona a dawac syfa arene3.0 do testw iak interfeis i co myslicie ze te wyniki sa cos warte niech dadza te glaby fritz13 GUI i wtedy Houdini zatanczy ok.bezmuzgwce ilosc Pgn w Arenie iest zenada i stare partie do 2oo7roku.t z czym do ludu.zal

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba rozpatrzyć istnienie zmiennej Killer heuristic ,która zwiększa efektywność liczenia wariantów w kolejnych iteracjach przez sprawdzanie w danej podgałęzi drzewa w pierwszej kolejności tych posunięć, które spowodowały odcięcie pozostałych wariantów w innej pozycji na tej samej głębokości drzewa (te posunięcia to tzw. killer moves). Jeśli odcięcie najlepiej ocenianego wariantu nastąpiło dzięki znalezieniu nowego ruchu, zastępuje on wcześniejszy „killer move” (lub jeden z kilku przechowywanych przez silnik).W Stockfishu zastała ona zmniejszona do połowy (np. w porównaniu z Houdinim )-dlatego jego analizy są mniej dokładne-w stosunku do innych silników.

  OdpowiedzUsuń
 6. A w TCEC Stockfish znowu wygrał z Houdinim :)

  OdpowiedzUsuń
 7. stockfisz wygrał juz drugi raz z houdinim w TCEC .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze jeden i jeszcze raz,
   Stockfish wygrywa z Houdinim.

   Usuń
 8. Stockfish i Komodo lepsze od houdiniego w TCEC i prawdopodobie finał będzie taki : Stockfish vs Komodo :) Houdart pewnie się smuci.

  OdpowiedzUsuń
 9. Istnieje też pogląd -który jest w pewnej sprzeczności z tym co napisałem wcześniej.Ze względu na selektywny charakter analizy silnika pewne parametry nie są porównywalne nie tylko między silnikami ,ale nawet między różnymi wersjami ,tego samego silnika

  OdpowiedzUsuń
 10. co za roznica arena 3.0 czy fritz 13 gui przecierz to ta sama oprawa warzny jest silnik a nie interfejs czy tak ?

  OdpowiedzUsuń
 11. Podam następujący przykłd:liczba półruchów 16/36= powinna oznaczać że silnik doszedł do 8 ruchu -a w jednym wariancie ( prawdopodobnie wymuszonym) doszedł do 36 ruchu.Na procesorach wielordzeniowych,jeżeli zamiast oddzielnych wątków działają oddzielne procesy wskazania interfejsu są po prostu błędne.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna partia nr 48. Stockfish-Houdini.Pouczająca pod wzgłedem teori gry takich końcówek.Houdini znowu wymienaia bardzo ryzykownie-wieża i pion -za gońca i skoczka.Poszarpali się - posstraszyli .......i remis .Jestem rozczarowany.......

  OdpowiedzUsuń
 13. wiem że stockfish u mnie wygrał 6-4 z houdinim przy grze na 20 mint na stronę 10 partii . GUI arena 3.0 . stockfish 131102 x 64 ===1=====1 , Houdini 3 pro x 64 ===0=====0 . Stockfish lepszy na długie czasy sprawdźcie to sobie >>

  OdpowiedzUsuń
 14. Premiera Houdini 4 -przełożona na maj 2014r. Oczywiście ,ma to być zupełnie inna wersja niż zastosowana w tym turnieju - H.9601.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oficjalna notka zassana z nTCEC chyba to potwierdza---"Engine Updates
   Normal engine updates are allowed only between Stages, however there will be no extra testing meaning that this could be a gamble if the engine could be unstable. The deadline for engine submission is the last game of the current Stage - the goal is to be able to start the next Stage as soon as possible without any significant delay.

   Usuń
 15. Ciekawe czy ktoś monitoruje TB. u Houdiniego.Według mnie ta analiza wsteczna "- uwstecznia " silnik/Moge sie mylić ,ale mam watpliwości w pewnych ocenach............(Marek)

  OdpowiedzUsuń
 16. Do Houdiego 3 pro polecam


  ===========================================
  Magnificent 1.0 Chess Openings Book [oct 2013]
  ===========================================

  a strong, deep chess opening book
  in standard Chessbase .ctg format

  Size: 76 MB (packed), 256 MB (unpacked) = Houdini z tym book wygrywa z każdym enginem.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal