niedziela, 15 lipca 2012

Lucas Chess portable - świetny program szachowy (do gry, treningu i analizy partii). Nowa wersja 6.4 beta 1

Każdy, kto interesuje się szachami wie, że ilość programów służących do gry w szachy jest ogromna.
Są produkty komercyjne, są produkty darmowe - jest w czym wybierać i przebierać. 
Jest też całkiem spora liczba programów obsługujących bazy partii czy umożliwiających grę przez internet. 
Ale programów służących do treningu szachowego jest jak na lekarstwo. Wśród takich programów na szczególne wyróżnienie zasługuje Lucas Chess. Jego twórcy nie próżnują i bardzo często pojawiają się jego nowe wersje, wyposażane w nowe funkcje.
Mimo, że program jest darmowy - to po uruchomieniu programu ukazuje się ładny i funkcjonalny interfejs. 
Kiedy zaczynamy odkrywać funkcje, to ich ilość zaskakuje w tak małym programie i co trzeba przyznać - dla treningu szachowego są bardzo przydatne.
Lucas Chess obsługuje silniki szachowe (jest już zainstalowany Stockfish).Oczywiście można doinstalować nowe silniki, program sam wykryje ich nazwę, konfigurację - co można oczywiście samemu zmodyfikować.Program ma też wbudowane partie treningowe, kombinacje i bazy partii wybitnych szachowych mistrzów. 
Pozwala rozgrywać partie z komputerem na dowolnym, wybranym poziomie (sile gry), można również wybrać grę z danym silnikiem (enginem) szachowym. Przydatna jest też wyszukiwanie w treningowych pozycjach ruchów prowadzących do mata (mat w 1, 2 czy 3 posunięciach). Znajdowanie mata Funkcja która bardzo rozwija szachową wiedzę (i którą z powodzeniem stosowałem podczas treningu młodych graczy) jest odgadywanie ruchów w partiach silnych arcymistrzów. 
Jak nam się znudzi program pozwala na grę z "żywym" przeciwnikiem za pomocą serwera. Ponadto program doskonale się spisuje jako przeglądarka partie w formacie pgn. 
W tej wersji programu dodano możliwość rozgrywania turniejów silników szachowych.


LucasChess ma jeszcze wiele funkcji - zachęcam do odkrywania jego możliwości. Ponadto prezentuję tu wersję portable programu - wystarczy go wgrać np. na pendrive i uruchamiać na komputerze w pracy, w szkole czy u kolegi. 
Program nie ma polskiej wersji językowej, ale w programie jest opcja, która umożliwia samodzielne spolszczenie programu. Jednak i bez tego obsługa LucasChess jest bardzo intuicyjna.

 Lucas Chess 6.4 beta1 (wersja portable) download.

Lucas Chess 6.4 beta1 (wersja instalacyjna) download.

1 komentarz:

  1. Według mnie najlepszy program do analizy i treningu!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal