środa, 16 marca 2011

XXI Memoriał J i S LEOKAJTIS w szachach - Olsztyn 17 kwietnia 2011


Otrzymałem zaproszenie na kolejny, XXI Memoriał Leokajtisów do Olsztyna. Zostanie on rozegrany 17 kwietnia 2011.
W tym miejscu, chciałbym zatrzymać się na chwilę i przybliżyć osoby figurujące w tytule turnieju.
 Po wyzwoleniu Olsztyna, jako jedni z pierwszych osiedleńców dotarli kolejarze, a wśród nich szachista Stanisław Leokajtis. Wtedy grywało się w prywatnych mieszkaniach, właśnie u Państwa Leokajtis i to przez długie lata.
Jak pisze mój znajomy z Olsztyna Ryszard Sternik: "Gospodarze 1 pokój "oddali" szachistom, gdzie grano całą dobę, szczególnie tłoczno było w piątki, soboty i niedziele. Zawsze była herbatka, serdeczność, miły uśmiech."
Pan Stanisław był czołowym szachistą w Łapach przed wojną, a jego żona grała w powojennych finałach Mistrzostw Polski kobiet !

Stanisław Leokajtis przez wiele lat prowadził sekcję szachową "Kolejarz" a potem "Warmia". Był wieloletnim Prezesem i Wiceprezesem OZSzach.

Miałem przyjemność znać osobiście dwójkę wymienioną wyżej. Pan Stanisław sędziował mój pierwszy wygrany turniej, gdzie jako junior zdobyłem III kategorię.
Ponadto mieliśmy jeszcze jedną wspólną pasję - wędkarstwo. Do dziś moje mieszkanie zdobi wypreparowany przez niego łeb 100cm szczupaka, którego udało mi się złowić w olsztyńskich jeziorach. Pan Stanisław pasjami łowił szczupaki, a jego mieszkanie było całe obwieszone trofeami.

 Warto wystartować w turnieju, którego patronami są tak zacne osoby, zapraszam do klubu Akces (nota bene mojego pierwszego szachowego klubu) na ul.Pana Tadeusza w Olsztynie.
Szczegóły turnieju w kalendarzu turniejowym (u góry mojego bloga)

2 komentarze:

 1. Witam
  Mam kilka pytań i propozycji. Gdy testujesz silniki, to jakiej książki otwarć używasz i do ilu ruchów? Czy wyłączasz "ownbook" w parametyrach w trakcie testów? Po co jest tyle lig? Praktycznie już od drugiej ligi w dół nie ma tam nic ciekawego a znaczna część tych silników to stare klony. Gdzie i czy w ogóle są na stronie linki do stron takich jak forum czy silniki i programy szachowe itd? Czy mógłbyś uploadować np na mediafire? Nie trzeba tam czekać na ściąganie i można pobierać wiele rzeczy jednocześnie. No chyba, że masz konto na hotfile...
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. W zasadzie na wszystkie (prawie) pytania odpowiedź znajdziesz czytając posty.
  Obecnie używam książki 12 moves clasic.
  Lig jest tyle, bo otrzymuję prośby od autorów aby jego silnik przetestować.
  Ponadto nie każdy gra z siłą arcymistrza, dla niektórych silniki z ligi 4 czy 5 już są za silne.
  Linki są na blogu, wystarczy poszukać.
  Upload jest na hotfile bo tam jest wygodne zarządzanie plikami. Ja mam tam umieszczone kilkaset i nie chce mi się zmieniać na inne, ponadto mediafire ma problem z dużymi plikami.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal