niedziela, 24 lutego 2013

Turniej najlepszych silników rankingu JCR tempem 90' + 30". Partia 12 i 13


   Silnik                   Punkty HoDeStFiRoCrIv    S-B
1: Houdini 3 Pro x64        3.0/4   · 1 =     = 1    5,50
2: Deep Rybka 4.1 x64       3.0/5   0 ·   1 = 1 =    4,00
3: Stockfish 2.3.1 x64      2.0/3   =   · = 1        3,50
4: Fire 2.2 xTreme GH 64bit 2.0/4     0 = · =   1    2,50
5: RobboLito 0.21Q x64      1.0/3     = 0 = ·        2,50
6: Critter 1.4 x64          1.0/3   = 0       · =    2,00
6: IvanHoe T0.4.1 x64       1.0/4   0 =   0   = ·    2,00

Partia 12: Stockfish - Houdini
Znakomita partia w wydaniu Stockfisha. Znakomita, do momentu, gdy silnik wpadł w niedoczas a Houdini wyśliznął się z przegranej wyciągając remis !
9. Sa3 Rozegrano obronę Caro Kann, która została spopularyzowana przez Karpowa. Czarne stoją dość pasywnie (charakterystyczne "płaskie" wyprowadzanie skoczków), za to nie mają w swoim obozie słabości. Białe mają przewagę przestrzeni i forpocztę w obozie czarnych, pionka e5, pod osłoną którego można przeprowadzić szereg akacji zaczepnych z atakiem na króla na czele.
12...Hb6 Białe wyprowadziły wszystkie figury i zrobiły roszadę. Czarne mają nie rozwinięte skrzydło królewskie, a ich król pozostał w centrum.
16. a4 Białe stoją bardzo dobrze. Ocena pozycji +0,56
17...a5 początek wszelkich kłopotów. Teraz Stockfish stale będzie zwiększał swoją przewagę pozycyjną, aż do osiągnięcia przewagi materialnej.
20...c4 zdejmuje napięcie z centrum i ustala strukturę pionową. Dzięki temu białe mają czas na długą manewrową grę, w której Stockfish wyraźnie ogrywa Houdiniego.
23...Wcb8 teraz widać dlaczego ruch pionem na a5 był błędem. Czarne nie mają co zrobić z "odstałym" pionkiem na b7, który na dodatek przeszkadza ich figurom.
25. fxe3 Ważna decyzja wzmacniająca centrum. Ocena + 0.72
36. Ge3 Przewaga białych jest już wyraźna. Teraz ciężar bitwy przenosi się na drugą stronę deski.
38. Wf4 Białe przestawiają figury. Ocena pozycji to już +1,33
40. W:g4 I przewaga pozycyjna zamieniła się w materialną. Ocena pozycji to już _1,81. Ponadto pojawiają się groźby dla króla. Ale ... białe mają w tym momencie o 20 min do namysłu mniej niż czarne. Houdini wykorzystuje niefrasobliwe gospodarowanie czasem przeciwnika i wykonuje kilka dobrych ruchów obronnych.
40...f6 Chyba jedyny ruch obronny
47. d5 pozycja jest strategicznie wygrana przez białe. Ocena pozycji jest w tej chwili najwyższa podczas całej partii +2,14. Ale czas na zegarze u czarnych to 2-3 minuty. Teraz, z każdym ruchem wykorzystując przewagę czasu Houdini poprawia swoje położenia a białe grają coraz słabsze ruchy. Gdyby nie bonus 30 sekund na ruch (a było by np. 2,3 sekundy) białe mogłyby nawet przegrać !
63. He3 jak widać przez te kilkanaście posunięć białe nie są w stanie znaleźć zwycięskiego planu gry. Czarne powtarzają posunięcia i spokojnie czekają aż
63...Hb6 wymieniają hetmany
65. Kf2 Nawet teraz pozycja jest wygrana. Jednak czas jest po stronie czarnych, co widać w sposobie gry końcówki. A może końcówki to pięta achillesowa Stockfisha ?
70. Ke3 Białe figury stoją pasywnie.
74. g3 No tak, typowe posunięcie w niedoczasie.
77...b5 Czarne grają na wygraną !
78. h3 Smutna konieczność, ale dalsza pasywna gra może doprowadzić do porażki.
86. W:c2 i tylko remis. Dalej już bez komentarza, choć dalsza gra jak i końcowa pozycja zasługuje na uwagę !

Partia 13: IvanHoe - DeepRybka
10. Sxc3 Karkołomny wariant debiutowy, który doprowadził do remisowych uproszczeń. Jedyna zdobycz białych to król bez roszady.
17...g5 Bardzo agresywny ruch.
22. Kf1 Czas najwyższy zagrać f3.
27. Kxf2 Wszystko się powymieniało. Prz takiej klasie silników trudno o coś więcej niż remis w takiej pozycji.
33...Kxe5 Czarne stoją trochę lepiej. Jak wiadomo, w końcówce gdzie mamy jednego gońca, należy ustawiać swoje pionki na polach koloru odmiennego niż te po których biega goniec. Jednak mała ilość materiału na szachownicy sprawia, że tą małą przewagę trudno jest wykorzystać.
35...b6 Czarne mają wszystkie piony na polach innego koloru niż ich goniec, białe odwrotnie. Rybka gra bardzo dobrze.
39...Wa1 Czarne dwoją się i troją aby coś wycisnąć z pozycji. Białe ustawiły fortecę i czekają. Czy można ją rozbić ?
44...Kb4 Rybka końcówkę gra znakomicie, natomiast Ivanhoe tak, jakby drżały mu ręce w pojedynku z mistrzem. Przyznam, że w tym momencie myślałem, że Rybka może wygrać.
51. Kd3 Przyznam się szczerze że nie chce mi się liczyć, ale tak na oko pozycja jest wygrana dla czarnych. Oba silniki mają już mało czasu, a do policzenia jest sporo.
Remis w partii, w której ciekawie było tylko w końcówce.

32 komentarze:

 1. Zawsze twierdziłem że Stockfish to "cienki bolek" Ta partia była do wygrania (Rybka pewnie by wygrała jak w partii nr.10)Oczywiście 17...a5 to błąd .Naeżało grać poprawnie.Ae Houdini nie bez powodu nazywany jest Mistrzem Ucieczek-wychodzenia z opresji

  OdpowiedzUsuń
 2. Stockfish - idealny do analiz! Mocny ( a będzie przecież mocniejsza wersja) i darmowy! Idealny dla amatorów bez sprzętu do 16 rdzeni i 300 ramu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko to prawda-nie jest taki zły.Ale mają po 47 -pos. ocenę +2.14 powinien to wygrać Ale mając po drugiej stronie za przeciwnika-takiego "magika" ja H-3 może dostał oczopląsu ?

   Usuń
 3. Potwierdam,wada Stocfisha sa niedoczasy,mysli nad ruchem dluzej jak oponent.
  .

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ten magik mógł dopuścić do takiej sytuacji? Zle to o nim świadczy! Tylko złe gospodarowanie czasem przez stockfisha uchronilo hud3 przed osmieszeniem. Jakoś swej przewagi intelektualnej do czasu niedoczasu nie pokazał ... A Stockfish - w niedoczasach grać nie umie, może nowa wersja będzie bez tego feleru?

  OdpowiedzUsuń
 5. To jaka jest prawidłowa kontynuacja dla Stockisha? Mądry jesteś jak but z lewej nogi,a tego nie wiesz!! he,he

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Panu Jurkowi przeslalem do komentarza ,2 partie StokFisha 2.3.1 ,gdzie wygral bialymi i czarnymi z Houdinim 3 Pro ,tempem 90mim+30sek,i grali bez ksiazki ,Stokfish wygral bialymi i czarnymi,mial mniej czsu jak Houdini.
   Mysle ze programista moze celowo dal tak StoFishowi,aby mial wna poczatku przewage,to znaczy myslal dluzej jak przeciwnik,zakladal,ze jak na poczatku wyrobi przeage,to potem z krutszym czasem sobie poradzi i wygra,ale jak widac nie zawsze sie to sprawdza.

   Usuń
  2. Miszczu, do czyjego wpisu pijesz i od razu może dasz odpowiedz z prawego buta odnośnie "prawidłowej kontynuacji". Ciekawym niesamowicie Twoich poglądów.

   Usuń
 6. Mozna by dac innym programom do analizy pozycje od 47 ruchu czy innego i zobaczyc czy poradzily sobie lepiej jak StockFish.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy Houdini3 z Houdinim 3 poradzilby sobie lepiej jak StockFish w pozycji od 47 pos.czy innego.

  OdpowiedzUsuń
 8. W silnikach szachowych najważniejsze jest jak analizują pozycję a nie jak często gapią się na zegarek. Ewidentnie do momentu braku czasu stokfish analizował lepiej a Hud3 gorzej- to nie hud3 w końcówce lepiej grał (więcej czasu na myślenie) tylko stocfish gorzej (mniej czasu). Jak dla mnie ma to duże znaczenie: np mam pozycję na szachownicy i chcę coś z niej "wydusić"- teraz wiem że mając 10 minut czasu do namysłu (a nie kilka sekund) lepiej od Hud3 "rozpracuje" mi pozycję Stocfish! Szachy to nie wyścigi na krótkim dystansie! A miałem kupić Hud3...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wreszcie któś coś mądrego napisał (bez złośliwości) Piszmy merytorycznie,i konkretnie .bez wzajemnego okładania się!.Choć muszę przyznać że ten blog i wpisy trzymają i tak wysoki poziom-w porównaniu z innymi "zagraniczymi .

   Usuń
 9. Szanowni dyskutanci.
  Pewnie większość czytelników (podobnie jak i ja) używa silników szachowych do analizy partii. Jeśli jest to partia korespondencyjna, to analiza potrafi potrwać kilka godzin, choć znam kolegów, którzy nastawiają komputer na całą noc.
  Na podstawie tej jednej partii (Stockfish-Houdini) trudno wyciągać jednoznaczne wnioski, zobaczymy jak będzie w rewanżu.
  Trzeba przyznać,że Stockfish w powyższej partii pokazał klasę. Zobaczymy jak silnik będzie dalej się rozwijał, a wiem, że trwają intensywne prace nad jego kolejnymi wersjami (ciekawsze produkcje prezentuję na niniejszym blogu).

  OdpowiedzUsuń
 10. Z jaka ksiazka jest pojedynek ?

  OdpowiedzUsuń
 11. Na 10 partii Houdini - Stockish może 2 wygra Stockfish reszte wygra Houdini..Nie ma wątpliwości kto tu jest lepszy.,i nie ma się co ekscytować jednym remisem.Houdini to niekwestionowany lider wszystkich rankingów i jeszcze długo nikt go nie pokona.Oczywiście na normalnym dystansie 90+30 ,a nie na jakiś dziwolągach 1 minutowych jak to ostatnio niektórzy (Osipov)) czynią.

  OdpowiedzUsuń
 12. Houdini dlatego wygrywa bo jest nalepszy i platny,nalezy go kupowac i tylko jego uzywac na inne szkoda czasu,tylko Houdini i tylko on.
  Kupowac i jeszcze raz kupowac,kasy nie zalowac,bo to najlepszy program lepszego nie bedzie,kupc drugi na zapas.

  OdpowiedzUsuń
 13. Płacisz za wyrób najwyższej jakości.Naprawdę warto!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja go kupilem i jestem MEEEEGA zadowolony ,kupilewm wszystkie wersje jakie sa,jest tak dobr ,ze dalbym za niego 10 razy wiecej,gra bosko.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem na 120 % pewien że ten turniej z tempem 90+30 który prowadzi Pan Jurek,wygra Houdini 3.Czy muszę to uzasadniać? Chyba nie

  OdpowiedzUsuń
 16. Silniki boją się roszady .W partii Sockfish-Houdini należało wykonać 17....0-0 zamiast ruchu w tekście.Sytuacja podobna jak w pamiętnej partii Crittera( Se5 zamiast roszady).Zauważyłem nie raz,nie dwa że silniki unikają roszady.

  OdpowiedzUsuń
 17. Unikaja bo roszady,bo po roszadzie nastepuje atak na Krola,i ten co wykona roszade przegrywa.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nieprawda!- Roszadę robi się po to by wygrać,a nie przegrać!!!!

  OdpowiedzUsuń
 19. >Nieprawda!- Roszadę robi się po to by wygrać,a nie przegrać!!!!>
  W pewnych wypadkach tak ,nie we wszystkich..
  To dlaczego programisci tak programuja enginy aby unikaly roszady? aby ich enginy przegrywaly?
  Jest trend aby unikac roszady i tak programuja,ale widac te programy z unikaniem roszady nie sa doskonale,i jak nie zrobia czy zrobia roszade to przegrywaja.
  Chodzi mi o zlozenie ogolne,przy dobrej grze z obu stron wedlug programistow ten co nie robi roszady ma wieksze szanse na wygrana od tego co ja zrobil.

  OdpowiedzUsuń
 20. Chcialbym aby w enginach dano opcje zakazu roszady,ciekawe gry by byly wtedy.
  Czy sa takie enginy,lub GUI?
  Mozna by rozgrywac turnieje miedzy enginami bez roszadu,i to samo miedzy ludzmi ,ciekawie by bylo.
  A wlasciwie po co roszada w szachach? to nienaturalne.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ale w tych konkretnych przypadkach niezrobienie roszady pogarszało ,i to znacznie sytuacje w partii.A poza tym roszada to normalny rozwojowy ruch,a jego brak to zazwyczaj błąd prowadzący do przegranej.Roszada kończy rozwój.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ponawiam pytanie
  To dlaczego programisci tak programuja enginy aby unikaly roszady? aby ich enginy przegrywaly?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy Ty jesteś programistą ?

   Usuń
 23. Bo jeśli nie jesteś programistą,to nie możesz na ten temat nic wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 24. Chip chip hura !!!!!!
  Odkrylem jak zrobic aby enginy graly bez robienia roszady,interesujace pojedynki wychodza.

  OdpowiedzUsuń
 25. Houdini3 pewnie wygra, ale ta wygrana nie będzie godna Mistrza bo będzie z minimalną przewagą. Nie zdeklasuje rywali tak jak deklasuje w rankingu Magnus resztę zawodników :). Zakładam że Houdini jest jeden a reszta demonstruje podobny do stocfisha poziom - zgodnie z tym co gdzieś wyżej było napisane- Houdini może dwa razy przegrać i powinien osiem razy wygrać. Ciekawy jestem czy proporcje się sprawdzą. Osobiście uważam że jeżeli nie dysponuje się solidnej klasy sprzętem i nie jest się zawodowym szachistą albo szachistą amatorem z elo powyżej 2350- przewagi Hud w analizie nad darmową wersją Hud15a albo Stocf się porostu nie zauważy. Jest ktoś z piszących na tym forum po obejrzeniu kilku linijek analizy wariantu stwierdzić który silnik go wygenerował??? Jeszcze niedawno czołowym szachistom świata pomagała rybka w wersji 2.3 i byli oni zadowoleni, a dziś?- amatorzy licytują się na "lepszość" silników dla swoich mizernych snobistycznych potrzeb... żałosne, zmierzamy do absurdu... Zostaję przy darmówkach! :) pozdrawiam pasjonatów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zgadzam się z tym W grze korespondencyjnej wersję Rybka 2.3 oceniam na 2100 ELO. Natomiast Houdini od wersji 2.0 b to 2250 ELO. - w górę . Liczby nie sciągam z sufitu tylko z praktyki w grze korespondencyjnej.Poza tym analizy wykonane przez Houdiniego są dokładniejsze i bardziej trafne.

   Usuń
  2. Właśnie tak też to widzę. Analizy Houdiniego nie dość że są trafniejsze to jeszcze bardziej "ludzkie", bardziej zrozumiałe dla mnie niż analizy Rybki czy Crittera. Poza tym jeszcze żaden silnik nie wygrał u mnie z Houdinim ŻADNEJ pozycji- nawet jeżeli wygrał partię to "odwet" Houdiniego po zamianie kolorów był nieunikniony.
   Btw owe 90 minut są przez silniki w większości marnotrawione- o wiele sensowniej byłoby grać tempem 1 minuta na ruch.

   Usuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal