środa, 27 lutego 2013

Turniej najlepszych silników rankingu JCR tempem 90' + 30". Partia 14 i 15


   Silnik                   Punkty HoStDeFiCrRoIv    S-B
1: Houdini 3 Pro x64        4.0/5   · = 1   = 1 1    7,00
2: Stockfish 2.3.1 x64      3.0/4   = ·   = 1 1      5,00
3: Deep Rybka 4.1 x64       3.0/5   0   · 1 1 = =    4,00
4: Fire 2.2 xTreme GH 64bit 2.0/4     = 0 ·   = 1    3,00
5: Critter 1.4 x64          1.0/4   = 0 0   ·   =    2,50
5: RobboLito 0.21Q x64      1.0/4   0 0 = =   ·      2,50
7: IvanHoe T0.4.1 x64       1.0/4   0   = 0 =   ·    2,00


Pentium Dual-Core CPU T4300 @ 2.10GHz z 4,0 GB pamięci
System: Windows 7 64 bit

Partia 14 Houdini-Robbolito:
9. Gh4 Silniki wybrały modny swego czasu wariant Cambridge Springs. Czarne grają pseudo-aktywnie Ha5, co może nastraszyć początkującego, ale białymi gra przecież Houdini.
9...S7b6 Drugi ruch tą samą figurą w debiucie
11....Sd5 krótkowzroczna strategia czarnych gry na pionka. Zwracam uwagę, że białe spokojnie kończą rozwój figur, nie zwracając uwagi na marnego pionka. W końcu wiadomo, że pionkożerstwo nie popłaca
12...Hxc3 I czarne zdobyły pionka, ale znacznie odstały w rozwoju swoich sił. Houdini prawidłowo ocenił pozycję - rekompensata za pionka jest pełna.
15.Wfc1 Czarna dama ma problemy ze znalezieniem sobie dobrej palcówki
17...0-0 Czarne w końcu wykonały roszadę, ale ich pozycja jest trudna. Przewaga w rozwoju po stronie białych jest bardzo duża, ponadto czarny hetman nie bardzo ma gdzie uciekać. Ocena pozycji to +0,50
19...Wd7 zupełnie nie mogę zrozumieć tego posunięcia
24. Hb2 Zaciska się pętla wokół czarnego hetmana. Partia jest już wygrana dla białych. Ocena pozycji to +1,40
25. a4 I się zacisnęła. Trzeba oddać materiał
29. Hxa4 Houdini ma figurę więcej za dwa piony. Dodatkowo czarne figury nie zostały wprowadzone do gry. Partia została rozstrzygnięta w zasadzie już w debiucie. W sposób pouczający białe realizują przewagę.
Partia 15 Critter - Stockfish:
8...ed5 Obrona hetmańsko-indyjska jest bardzo solidnym debiutem chętnie wybieranym przez czołowych arcymistrzów.
9. Sb5 Taaa
12. Sc3 I po co ci był ten wypad biały skoczku ? Ale trzeba przyznać, że Stockfish dobrze to wykorzystał.
15...b5 Po debiucie czarne mają pełne wyrównanie.
16. b4 Powstała pozycja jest prawie idealnie symetryczna. A teraz proszę wygodnie usadowić się w fotelu i popatrzeć jak taką ewidentnie równą pozycje rozgrywa Stockfish (a jak słabo Critter).
22...Ge6 Ten goniec lepiej tu stoi niż na b7
24.a4 Białe nie wytrzymują napięcia, o ile tak można powiedzieć o partii granej przez silniki.
27. Gc3 Poszły dalsze wymiany. Ocena pozycji przez oba silniki nadal oscyluje około remisu, ale proszę sobie zadać pytani: w tej pozycji jakim kolorem chciałbym grać?
34...Sd7 Skoczek na e5 jest bardzo aktywny, warto się go pozbyć.
37...Sc4 i teraz już widocznie czarne stoją lepiej. Ale aby wygrać taką pozycję jedna ze stron musi popełnić błąd.
38...Se3 Mała sztuczka taktyczna, dzięki której czarne zostają z dwoma gońcami.
42. f5 Białe rozpoczynają tym ruchem plan, który przyniesie im wyłącznie szkody. Przy gońcach u przeciwnika nie powinno otwierać się pozycji.
44....Gxg7 Dzięki samobójczej akcji białych czarny goniec z pełną siłą wchodzi do gry, a białe nic nie zyskały na otwarciu linii f.
45...Hg4 Czarne figury dominują na szachownicy. Ocena pozycji na korzyść czarnych jest już wysoka +1,21
52...h4 Jak widać to ostatecznie czarne wykorzystały niefrasobliwą grę białych zapoczątkowaną ruchem f4-f5
54....Gd6 Niszczycielska siła gońców ! Nie ma co zbierać, ależ partia w wykonaniu Stockfisha.
 

4 komentarze:

 1. Zastanawiam się kiedy pojawi się nowy silnik, który zdominuje cały rynek. Wcześniej była Rybka, teraz Houdini. Pamiętam jak pisałem parę lat temu artykuł o silnikach szachowych i byłem sfrustrowany dominacją Rybki. Czy naprawdę o sile silnika decydują takie detale, że nie da się szybko wymyślić czegoś lepszego? Ja rozumiem, że w dużej próbie zawsze jakiś silnik będzie lepszy. Chodzi mi raczej o to, że dominacja pewnego silnika nie powinna trwać latami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież to się już dzieje! Niedawno była Rybka, później Critter, od kilku miesięcy (nie lat przecież) dominuje w rankingach Hud3- pytanie jak długo? Pewnie za kilka miesięcy lub tygodni zdetronizuje go nowy stocfish albo critter, albo inny silnik na bazie np Robo... myślę że co kilka miesięcy będziemy mieli zmianę lidera, nie sądzę aby któryś z silników -jak kiedyś Rybka- zdominował "ligę" na okres dłuższy jak trzy lata.Programiści pracują, wyścig szczurów trwa- a szachowi amatorzy mogą tylko zacierać ręce i z radości i z nadmiaru dobrobytu i z możliwości wyboru :)

   Usuń
 2. Czy critter 14 faktycznie jest najsilniejsza wersja crittera? Może lepiej się spisuje w blitzach niż inne wersje ale na długim dystansie chyba lepiej korzystać z 16a...

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko jeden człowiek może realnie zagrozić Houdartowi.Nie jest to ani Osipov ,ani człowiek od Crittera.To oczywiście Larry Kaufman.On na razie jest w cieniu.Jedyna linia Komodo ,Która może konkurować z Houdini 3 istnieje tylko w jednym egzemplarzu i nie jest na sprzedarz! Houdart "między wierszami daje do zrozumienia że dysponuje jeszcze mocniejszą wersją Houdiniego niż H-3.Bardzo trudno jest podnieścć ELO silnika o znaczną wartość.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal