wtorek, 2 kwietnia 2013

Gambit Morra wspólcześnie: Partia Bartakovic - Cebalo

Przeglądając najnowszy zbiór partii Just Chess Games 03.2013 natknąłem się na partię rozegraną na ostatnim Openie w Zagrzebiu.
Często tak bywa, że zawodnik skazany teoretycznie na pożarcie (czytaj z dużo niższym rankingiem) wybiera ostry wariant debiutowy aby zaskoczyć swojego przeciwnika. Poniżej ta partia z moi małym komentarzem:
11.Hf3 powstała typowa pozycja dla Gambitu Morra. Za pionka białe mają przewagę w rozwoju i dużą przewagą przestrzeni.
12...Hc7 Przyznam, że ja pobiłbym gońca na c4. Kolejne figury znikają z szachownicy w tym ważny goniec.
15.Wac1 Białe figury są ustawione optymalnie, ale czarne pozycja się trzyma. Ponadto nadal jest pionek więcej !
15... Sc6 Stwarza możliwość przeprowadzenia typowego dla tego gambitu uderzenia taktycznego Sd5. Każdy, kto gra Gambit Morra zapewne wielokrotnie miał możliwość tak zagrać (choć niekoniecznie w identycznej pozycji).
19. Hd2 Bartakovic gra bardzo dokładnie. Wydaje się, mimo niskiego ELO, że jest dobrym znawcą tego gambitu, a podobne pozycje ma rozpracowane.
21...He7 Dama szuka sobie dobrego pola na szachownicy, ale e7 nie jest dobrym dla niej miejscem.
22.Wcd1 Wydaje się być błędem, nie wiem dlaczego czarne nie mogą bić teraz gońcem na b2 ? Cebalo gra inaczej, być może jest już w tym momencie w niedoczasie i nie chce ryzykować. Grając wieżą na d8 robi jednak duży błąd..
23...Wd7 a to już przegrywa ! Ależ przykład dominacji na szachownicy.
24.We1 I po grze. Cebalo gra jednak dalej, licząc że słabszy rankingowo przeciwnik popełni jakiś błąd.
39.G:e5 Grając dość prymitywnie (acz skutecznie) na wymiany Bartakovic uprościł pozycję i łatwo zrealizował wygraną w końcówce.
 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal