sobota, 29 czerwca 2013

Lucas Chess - świetny program szachowy (do gry, treningu i analizy partii). Nowa wersja finalna 7.05


Każdy, kto interesuje się szachami wie, że ilość programów służących do gry w szachy jest ogromna.
Są produkty komercyjne, są produkty darmowe - jest w czym wybierać i przebierać. Jest też całkiem spora liczba programów obsługujących bazy partii czy umożliwiających grę przez internet.
 Ale programów służących do treningu szachowego jest jak na lekarstwo. Wśród takich programów na szczególne wyróżnienie zasługuje Lucas Chess.
Jego twórcy nie próżnują i bardzo często pojawiają się jego nowe wersje, wyposażane w nowe funkcje.

Dziś dobra wiadomość dla miłośników programu z Polski - najnowsza wersja jest spolszczona. Podziękowania dla kolegów Mirosława Kamińskiego i Dariusza Popadowskiego, który włożyli sporo pracy (40% jest już gotowe).

Mimo, że program jest darmowy - to po uruchomieniu programu ukazuje się ładny i funkcjonalny interfejs. Kiedy zaczynamy odkrywać funkcje, to ich ilość zaskakuje w tak małym programie i co trzeba przyznać - dla treningu szachowego są bardzo przydatne. Lucas Chess obsługuje silniki szachowe (jest już zainstalowany Stockfish).

Oczywiście można doinstalować nowe silniki, program sam wykryje ich nazwę, konfigurację - co można oczywiście samemu zmodyfikować.Program ma też wbudowane partie treningowe, kombinacje i bazy partii wybitnych szachowych mistrzów. Pozwala rozgrywać partie z komputerem na dowolnym, wybranym poziomie (sile gry), można również wybrać grę z danym silnikiem (enginem) szachowym.

Przydatna jest też wyszukiwanie w treningowych pozycjach ruchów prowadzących do mata (mat w 1, 2 czy 3 posunięciach). Znajdowanie mata Funkcja która bardzo rozwija szachową wiedzę (i którą z powodzeniem stosowałem podczas treningu młodych graczy) jest odgadywanie ruchów w partiach silnych arcymistrzów. Jak nam się znudzi program pozwala na grę z "żywym" przeciwnikiem za pomocą serwera. Ponadto program doskonale się spisuje jako przeglądarka partie w formacie pgn.

Za pomocą programu można rozgrywać turnieje silników szachowych. 
LucasChess ma jeszcze wiele funkcji - zachęcam do odkrywania jego możliwości.
Ponadto w spakowanym pliku jest wersja portable programu - wystarczy go wgrać np. na pendrive i uruchamiać na komputerze w pracy, w szkole czy u kolegi.


LucasChess - download

4 komentarze:

 1. Ani Arena czy też Fritz nie posiadają wersji portable-więc jest to jedyny program ,tego typu.Bardzo dobry do nauki z różnymi ciekawymi silnikami.Posiada bardzo ciekawy sposób wybory wariantu -oferowanego przez silnik-lepszy od Areny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Arena (legalnie) Fritz (nielegalnie) posiadają wersje portable

   Usuń
 2. No i lipa, link został usunięty i nici z programu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już jest aktualny. Dziękuję za informację, że link wygasł

   Usuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal