piątek, 23 sierpnia 2013

Scid vs PC 4.10 - ukazała się nowa wersja doskonałego programu do pracy z bazami partii szachowych

Scid vs. PC to kontynuacja projektu Scid (obecnie nie rozwijanego). Nie jest to jednak kontynuacja polegająca jedynie na poprawianiu i ulepszaniu dotychczasowych funkcji.
Do programu dodano np. bardzo przydatną funkcję pomagającą przy testowaniu silników - czyli możliwość prowadzenia meczów czy organizowania turniejów silników. 

Program jest darmową (lecz bardzo udaną) alternatywą dla komercyjnych produktów takich jak ChessBase czyChessAsistant.

Jak na produkt darmowy, Scid vs. PC oferuje wiele funkcji przydatnych dla każdego szachisty. O dziwo, wiele funkcji jest znacznie bardziej dopracowanych niż w produktach za które musimy zapłacić.
Moim zdaniem, Scid vs PC pozwala całkowicie zapomnieć o ChessBase - jednak wymaga to od użytkownika przestawienia się na inną filozofię podejścia do obsługi baz danych.

Oprócz obsługi baz partii można je analizować przy pomocy silników (enginów) szachowych, można wyeksportować wybraną partię na stronę www, stworzyć tabelę turniejową z listy partii w pgn. 

Dodatkowo można śledzić partie na żywo w internecie czy rozgrywać pojedynki na serwerze FICS. Zachęcam do skorzystania z programu i samodzielnym odkrywaniu ogromu funkcji, jakie są do dyspozycji w niniejszym programie.

Program ma polską wersję językową (trzeba ustawić w opcjach). 

Bardzo przydatną funkcją jest zmiana skórek, dzięki czemu jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do kolorystyki pochodzącej z innego programu możemy program dostosować do swego gustu. 

Zachęcam do używania programu - zapewniam, że po bliższym poznaniu nie będziecie się mogli bez niego obyć.

Scid vs. PC 4.10 do pobrania.

3 komentarze:

 1. Dobrze sortuje i wyszukuje "z filtra " interesujące dla nas partie.Ma więcej opcji niż wiele płatnych programów.

  OdpowiedzUsuń
 2. W polskiej wersji językowej źle wyświetla niektóre znaki np. ą, ś. Jest jakiś sposób aby to poprawić i nie mieć wykształcenia informatycznego? Jakiś tutorial lub program który sam to robi?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest sposób aby to naprawić. Tu jest opisane:
  http://tiny.pl/h3cdj

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Szybki dostęp do około 3000 tysięcy silników szachowych

Niestety, dropbox generuje tak duży ruch, że przez chwilę zawiesili moje konto. W związku z tym będę umieszczał pliki na serwerze rapidu. Trzeba będzie poczekać :( Jeśli ktoś nie chce czekać wystarczy wpłacić przez PayPal równowartość 6$ podać swój adres email a otrzyma dostęp do folderu zawierające wszystkie silniki, które mam w kolekcji. Poniżej przycisk do PayPal