Lucas Chess - świetny program szachowy (do gry, treningu i analizy partii). Nowa wersja finalna 7.0

Każdy, kto interesuje się szachami wie, że ilość programów służących do gry w szachy jest ogromna.
Są produkty komercyjne, są produkty darmowe - jest w czym wybierać i przebierać. Jest też całkiem spora liczba programów obsługujących bazy partii czy umożliwiających grę przez internet.
 Ale programów służących do treningu szachowego jest jak na lekarstwo. Wśród takich programów na szczególne wyróżnienie zasługuje Lucas Chess.
Jego twórcy nie próżnują i bardzo często pojawiają się jego nowe wersje, wyposażane w nowe funkcje.
Mimo, że program jest darmowy - to po uruchomieniu programu ukazuje się ładny i funkcjonalny interfejs. Kiedy zaczynamy odkrywać funkcje, to ich ilość zaskakuje w tak małym programie i co trzeba przyznać - dla treningu szachowego są bardzo przydatne. Lucas Chess obsługuje silniki szachowe (jest już zainstalowany Stockfish).
Oczywiście można doinstalować nowe silniki, program sam wykryje ich nazwę, konfigurację - co można oczywiście samemu zmodyfikować.Program ma też wbudowane partie treningowe, kombinacje i bazy partii wybitnych szachowych mistrzów. Pozwala rozgrywać partie z komputerem na dowolnym, wybranym poziomie (sile gry), można również wybrać grę z danym silnikiem (enginem) szachowym.
Przydatna jest też wyszukiwanie w treningowych pozycjach ruchów prowadzących do mata (mat w 1, 2 czy 3 posunięciach). Znajdowanie mata Funkcja która bardzo rozwija szachową wiedzę (i którą z powodzeniem stosowałem podczas treningu młodych graczy) jest odgadywanie ruchów w partiach silnych arcymistrzów. Jak nam się znudzi program pozwala na grę z "żywym" przeciwnikiem za pomocą serwera. Ponadto program doskonale się spisuje jako przeglądarka partie w formacie pgn.
W tej wersji programu dodano możliwość rozgrywania turniejów silników szachowych. LucasChess ma jeszcze wiele funkcji - zachęcam do odkrywania jego możliwości.
Ponadto prezentuję tu wersję portable programu - wystarczy go wgrać np. na pendrive i uruchamiać na komputerze w pracy, w szkole czy u kolegi.
Program nie ma polskiej wersji językowej, ale w programie jest opcja, która umożliwia samodzielne spolszczenie programu. Jednak i bez tego obsługa LucasChess jest bardzo intuicyjna.

LucasChess 7 portable - download

LucasChess 7 wersja instalacyjna - download

Komentarze

  1. Program rewelacyjny! Pierwszy raz o nim usłyszałem w tym artykule. Dzięki za info. Czy gdzieś można znaleźć spolszczenie, abym mógł rozdać ten program dzieciom?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety brak spolszczenia. Można się samemu pobawić - pliki językowe są w folderze Locale.
      A może ktoś z czytelników zrobił już to wcześniej ?

      Usuń
  2. Ja to chętnie zrobię, jak ktoś mi powie jak edytować te pliki. W notatniku wyskakują same krzaczki. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakie krzaczki - chyba że edytujesz język rosyjski. Sprawdzałem plik z językiem angielskim (podkatalog en w katalogu local) i żadnych krzaczków przy edycji nie ma.

      Usuń
  3. Mam wersje portable. Edytuje plik lucaschess.mo w folderze en. Jedyne co widzę, to 13 linijek tekstu, z czego 11 to komentarz, a pierwsza i ostatnia wypełniona jest krzaczkami. Plik waży 424 bajtów. Czy w wersji instalacyjnej jest inaczej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mam portable, w Total Comanderze w opcji podgląd wszystko ładnie się prezentuje, ładnie ułożone w linijkach - idealne do edycji.
      Ale nie edytowałem, może i u mnie byłby problem. Poliki językowe o rozszerzeniu mo i po edytuje się programem POEdit.
      Więcej można poczytać tu: http://www.wpbloger.pl/72/edycja-plikow-jezykowych-po-i-mo-przy-pomocy-programu-poedit/

      Usuń
  4. Po próbie otworzenia pliku w programie POEDIT wyskakuje mi komunikat: "xxx nie jest plikiem zawierającym frazy". Musimy inaczej to ugryźć. Dla mnie zrobienie spolszczenia to kwestia kilku chwil... Mogę zrobić z angielskiego lub rosyjskiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co pamiętam najpierw trzeba plik wyeksportować do rozszerzenia mo (roboczego) i wtedy edytować.
      Potem import do pliku po, ale mogę się mylić

      Usuń
  5. Dokładnie tak robiłem. Z .mo na .po. Nic nie pomaga. Chyba napiszę do twórcy i poproszę o wskazówki. Jak będę coś już miał to na pewno się odezwę.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za dodanie komentarza. Jeśli nie będzie zawierał wulgaryzmów lub słów obraźliwych zostanie wkrótce opublikowany.
Jurek

Popularne posty z tego bloga

Debiuty dla atakującego zawodnika: Gambit Peruwiański

Najsilniejsze darmowe silniki szachowe